ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Louisiana Natural Gas Exports zamierza podpisać memorandum z rządem Ukrainy o chęci rozpoczęcia dostaw
24.06.2020r. 06:50

Przedstawiciel Louisiana Natural Gas Exports zdradza, że za memorandum o dostawach do 5,5 mld m sześc. LNG na Ukrainę może pójść inwestycja w Gazociąg Polska-Ukraina w celu ich umożliwienia - czytamy w BiznesAlert.pl.

Prezes LNGE Ben Blanchet udzielił 15 czerwca wywiadu ukraińskiej Liga.Biznes, w którym zdradził, że jego firma zainteresowała się dostawami gazu skroplonego na Ukrainę po memorandum Polska-Ukraina-USA o współpracy gazowej w regionie z września 2019 roku. Zapewnił, że chce działać za wsparciem rządu amerykańskiego. LNGE zamierza podpisać memorandum z rządem ukraińskim o woli rozpoczęcia dostaw do 5,5 mld m sześc. gazu rocznie.

- Memorandum to porozumienie ramowe opisujące podstawy do dalszych negocjacji. Nie jest to jeszcze bezpośrednie zobowiązanie - przyznaje Blanchet. - Następnie musimy przeprowadzić prace techniczne i omówić wszystkie szczegóły. Rozmawiamy obecnie o możliwości dostarczenia gazu na Ukrainę przez okres dwudziestu lat przez terminal LNG w Polsce. Aby to zrobić, chcemy zainwestować około 300 mln dolarów w budowę połączenia gazowego na granicy Polski i Ukrainy. To szacunkowa liczba, będziemy wiedzieć lepiej po rozpoczęciu budowy. Wolumen dostaw to około 5,5 mld m sześc. gazu rocznie. Cena gazu zostanie wynegocjowana i będzie mogła zostać zweryfikowana przez Ukrainę w drodze audytu.

Według Blancheta wykorzystanie istniejącego rewersu wirtualnego nie wystarczy do uruchomienia dostaw tej skali. - Jeśli Rosja przestanie używać systemu przesyłowego na Ukrainie, wirtualny rewers nie będzie możliwy. Cały gaz będzie musiał docierać z krajów trzecich na Ukrainę przez połączenia fizyczne - powiedział. Zdradził, że LNGE może wziąć na siebie koszt infrastruktury na Ukrainie, ale będzie potrzebował wsparcia w negocjacjach o inwestycjach w Polsce. - Jak tylko. podpiszemy memorandum o współpracy z Ukrainą, rozpoczniemy natychmiast negocjacje z Polską. Chcemy zainwestować w rozwój możliwości regazyfikacyjnych i małym odcinku inwestycji w Polsce. Zobowiązujemy się jako uczestnik projektu do budowy niezbędnej infrastruktury w Polsce i zapewnienia jej finansowania - dodał.
- Nie ustaliliśmy jeszcze ceny. To będzie przedmiot dyskusji. Sugerujemy powiązanie jej z wartościami w Henry Hub w Luizjanie. To najbardziej przejrzysty i płynny rynek gazu w USA - dodał Blanchet. Jego zdaniem LNG z USA będzie mogło konkurować ceną z innymi ofertami w Europie, szczególnie po przewidywaniem wzroście cen na giełdzie TTF w Europie po 2023 roku.

Blanchet ocenił, że memorandum z Ukrainą może zostać podpisana do końca 2020 roku lub "nieco wcześniej" w zależności od postawy Kijowa - czytamy w BiznesAlert.pl.
Liga.Biznes , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE