ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: Transformacja energetyki pochłonie 400 mld zł, rząd chce ułatwić spółkom zdobycie finansowania
25.06.2020r. 13:04

Transformacja polskiej energetyki w kierunku alternatywnych źródeł energii może kosztować 400 mld zł - ocenia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem, spółki energetyczne same nie udźwigną takich inwestycji, rząd chce ułatwić im pozyskiwanie finansowania zewnętrznego.

Wicepremier Sasin wskazuje na ogromne wyzwania przed polskim sektorem energetycznym, gdyż polityka klimatyczna UE powoduje, że musi ona szukać innych, alternatywnych źródeł energii.

"Wyzwania wynikają z decyzji, które zapadają poza Polską, w Brukseli, w Komisji Europejskiej i w innych instytucjach, decyzji, które powodują, że musimy się zdobyć na ogromny wysiłek i na ogromne koszty zarówno w wymiarze materialnym, jak i społecznym" - powiedział Sasin podczas otwarcia przez PGE farm wiatrowych Starza/Rybice oraz Karnice II w Zachodniopomorskiem.

"Nasza energetyka oparta była o węgiel, który jest naszym skarbem. Ale dzisiaj węgiel znalazł się na zakazanym indeksie paliw energetycznych. Przed nami kolejne inwestycje, nie tylko w farmy wiatrowe na lądzie, ale przede wszystkim w farmy wiatrowe na morzu, również w fotowoltaikę, energetykę wodną i jądrową" - powiedział wicepremier.

Dodał, że miks energetyczny, który przez najbliższe dziesięciolecia będzie budowany, ma doprowadzić do całkowitej zmiany obrazu naszej energetyki.

"Dzisiaj intensywnie przygotowujemy się do tych działań, tworzymy wielkie projekty, tworzymy też rozwiązania organizacyjne i prawne dla spółek energetycznych, które będą dźwigały na sobie główny ciężar realizacji" - powiedział Jacek Sasin.

"Pracujemy nad tym, aby umożliwić spółkom energetycznym pozyskanie dobrego i taniego finansowania zewnętrznego, bo jeśli uświadomimy sobie, że to są inwestycje rzędu 400 mld zł przez najbliższe 20 lat, to nie są to pieniądze, które są w zasobach spółek" - dodał.

Wskazał, że trwają prace nad tym, by przeorganizować polską energetykę konwencjonalną, żeby wydzielić z niej energetyczne aktywa węglowe i zapewnić im stabilne finansowanie z rynku mocy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE