ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Steinhoff: ceny węgla energetycznego będą rosnąć incydentalnie
25.06.2020r. 22:48

- Ceny węgla i tak mamy dziś wysokie w porównaniu z tymi, sprzed ponad 20 lat, kiedy polskie górnictwo było pogrążone w kryzysie. Za tonę węgla płacono wówczas kilkanaście dolarów - przyznaje Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Jego zdaniem w dłuższej perspektywie nie należy spodziewać się wzrostu cen węgla energetycznego, jednak rozmaite wydarzenia w gospodarce światowej i zawirowania na rynkach finansowych mogą w efekcie doprowadzić do krótkotrwałych zwyżek cen tego surowca.

Przypomnijmy, że analitycy S&P Global Platts przewidują duży wzrost cen węgla energetycznego. O nawet 30 proc. w 2021 r. w stosunku do najniższych notowań tegorocznych, czyli w przedziale 55-60 dolara za tonę.

Janusz Steinhoff jest jednak ostrożny w ocenach.

- Wobec obecnej polityki energetycznej Unii Europejskiej, wspieraniu OZE i odchodzeniu od węgla, szanse na utrzymanie wysokich cen węgla są raczej nikłe - wskazuje.
Przypomnijmy, że początek roku na międzynarodowym rynku węgla nie poprawił słabych nastrojów, które przeważały pod koniec 2019 r. Wynosiła ona 52,09 dol. za tonę, by w następnych kilku tygodniach spaść do ok. 41 dol. za tonę. Obecnie cena węgla energetycznego w portach ARA sięga ok. 50 dol. za tonę.

W opinii Janusza Steinhoffa na wzrost cen węgla mogą w przyszłości wpływać różnego typu wydarzenia gospodarcze, finansowe, a nawet klimatyczne.

- Wszyscy pamiętamy powódź w Australii sprzed siedmiu laty. Dotknęła m.in. przemysł górniczy. Ograniczony został znacznie eksport australijskiego surowca. To zdarzenie miało znaczący wpływ na światowe ceny surowca - podkreśla były wicepremier.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 26.06.2020r. 12:05
Chyba niektórym analitykom już zaszkodziły letnie upały jak plotą o 30% wzroście cen węgla. Dlatego niech się nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE