ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EDF rozważa Moorside na lokalizację nowej elektrowni jądrowej w Anglii
26.06.2020r. 13:16

Francuska spółka EDF, kontrolowana przez państwo, potwierdziła, że niedawno zaczęła rozważać Moorside w Kumbrii w północno-zachodniej Anglii, jako możliwą lokalizację dla nowej elektrowni jądrowej.

Julia Pyke, dyrektor ds. finansowania projektu jądrowego Sizewell C w brytyjskim oddziale EDF, EDF Energy, powiedziała na webinarium prowadzonym przez Agencję Energii Jądrowej (NEA), że obiekt Moorside może być centrum energetycznym, w którym energetyczne reaktory jądrowe mogłyby być również wykorzystywane do ogrzewania i produkcji wodoru.

Londyńska gazeta Daily Telegraph poinformowała, że EDF bada możliwość budowy nowych reaktorów jądrowych w Moorside. Według niepotwierdzonych doniesień EDF zainteresowana jest udziałem w większym konsorcjum niż rolą głównego dewelopera.

Daily Telegraph powiedział, że przedstawiciele francuskiego przedsiębiorstwa spotkali się z lokalnymi urzędnikami chcącymi ożywić przemysł jądrowy na tym obszarze po tym, jak Toshiba porzuciła plany budowy trzech reaktorów jądrowych Westinghouse AP1000 w Moorside pod koniec 2018 roku.

EDF buduje już dwie jednostki EPR w Hinkley Point C w południowo-zachodniej Anglii i złożyła wniosek o budowę dwóch kolejnych EPR w Sizewell C w Suffolk we wschodniej Anglii.

Dyrektor Pyke powiedziała, że Sizewell C może być wyposażony w elektrolizer o mocy 2 MW, który będzie dostarczał wodór do napędu pojazdów budowlanych. "Energia jądrowa może pobudzić gospodarkę wodorową" - powiedziała.
Stwierdziła również, że chodzi o to, aby skutecznie zrealizować projekt budowy bloków Sizewell-3 i 4, wykorzystując zdobyte doświadczenia z Hinkley Point C i korzyści skali w celu zmniejszenia kosztów, o ile istniejący wykwalifikowany personel mógłby zostać przeniesiony do nowego projektu.

Zapytana o finansowanie nowej elektrowni jądrowej, Pye stwierdziła, że "model finansowania przez dewelopera już nie zadziała". Powiedziała, że rząd Wielkiej Brytanii musi zaproponować ramy finansowania, albo przez sam rząd, albo przez fundusze emerytalne poszukujące długoterminowych stabilnych produktów.

Powiedziała, że koszt 92,50 £ / MWh dla Hinkley Point C składa się z 11 £ / MWh na budowę i 20 £ / MWh na eksploatację. Reszta to koszt kapitału.

Celem Sizewell C jest osiągnięcie redukcji ceny do 40-60 £ / MWh przy zaangażowaniu prywatnych środków finansowych. Byłaby jeszcze niższa, gdyby projekt był w całości finansowany przez rząd.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: liczyk 29.06.2020r. 10:00
przy zerowych i ujemnych stopach procentowych koszt kapitału powinien być najwyżej ZEROWY... i od takiego kosztu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE