ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Norwegowie mają nowy pomysł na panele fotowoltaiczne na wodzie
26.06.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, norweski koncern energetyczny Statkraft chce budować elektrownie fotowoltaiczne na zbiornikach wodnych na nowatorskich platformach, dotąd niestosowanych w tego rodzaju komercyjnych projektach. Pilotażową instalację Norwegowie zrealizują w Albanii.

W Europie pojawiają się kolejne instalacje fotowoltaiczne, które są lokalizowane na zbiornikach wodnych z wykorzystaniem specjalnie budowanych w tym celu platform.

Skąd pomysł, aby fotowoltaikę instalować na wodzie? Może być to rozwiązanie dla wielu regionów i państw, w których występują ograniczone zasoby gruntów albo po prostu ceny dzierżawy terenów pod PV znacząco obniżają rentowność takich przedsięwzięć.

Poza tym umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na zbiornikach wodnych to większe uzyski energii dzięki efektowi chłodzenia paneli przez wodę. W ten sposób realne jest osiągnięcie, według przedstawianych dotąd szacunków, uzysków energii wyższych o około 1/10 proc. w porównaniu do farm PV umieszczanych w tych samych lokalizacjach na gruncie.

Największą pływającą elektrownię PV w Europie wybudowała w tym roku na przemysłowym zbiorniku w Holandii niemiecka firma BayWa. Moc tej instalacji wynosi 27,4 MW. Natomiast moc największej tego rodzaju instalacji na świecie, znajdującej się w Chinach, sięga 150 MW.

Teraz koncepcją umieszczania paneli fotowoltaicznych na wodzie zainteresował się największy europejski producent energii odnawialnej - norweski koncern energetyczny Statkraft, którego generacja bazuje w większości na znajdujących się w Skandynawii hydroelektrowniach, ale który od kilku lat intensywnie działa także w europejskim sektorze PV.
Statkraft zrealizuje swoją pierwszą pływającą elektrownię fotowoltaiczną w Albanii - na zbiorniku wodnym Banja, który jest już wykorzystywany przez uruchomioną tam przez Norwegów elektrownię wodną o mocy 72 MW.

Norweski koncern zastosuje przy tym nowatorskie platformy, niestosowane wcześniej w uruchomionych dotąd pływających elektrowniach PV. Za ich dostawę będzie odpowiadać wywodząca się również z Norwegii firma Ocean Sun.

Inwestycja ma kosztować 2 mln euro, a w jej wyniku w pierwszym etapie zostanie uruchomiona pływająca elektrownia wodna o mocy 0,5 MW, co ma nastąpić jeszcze w tym roku, a w kolejnym etapie, którego realizacja jest zaplanowana na przyszły rok, pojawią się jeszcze trzy pływające platformy z panelami fotowoltaicznymi. W efekcie moc pływającej elektrowni PV wzrośnie do 2 MW.

Statkraft zapewnia, że jeśli pilotaż okaże się sukcesem, a testowana technologia pływających elektrowni fotowoltaicznych udowodni swoją konkurencyjność kosztową, wówczas będzie realizować kolejne tego rodzaju projekty na innych zbiorniach wodnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Energetycy nowej ery XXI w 27.06.2020r. 10:56
Czy elektrownia szczytowo-pompowa w Żarnowcu zainstaluje na jeziorze w Żarnowieckim pływającą elektrownię PV aby... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 27.06.2020r. 14:11
Sukcesem są hiszpańskie elektrownie heliocentryczne. Oczywiście wskaźnik wykorzystania mocy zainstalowanej jest dla... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 01-07-2020r. 21:01 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE