ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tak Unia Europejska chce rozwijać zielony wodór
26.06.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl rozkręcenie produkcji elektrolizerów na masową skalę ma obniżyć koszt produkcji zielonego wodoru wytwarzanego z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej, co ma być kluczowe do osiągnięcia przez Unię Europejską celu neutralności klimatycznej.

Oficjalna prezentacja unijnej strategii wodorowej ma nastąpić w dniu 8 lipca, jednak jej założenia omawia już teraz portal Euroactiv.

Unijni urzędnicy oceniają, że technologia produkcji czystego wodoru najlepiej wpisuje się w cele zwiazane z osiągnięciem neutralności klimatycznej przyjęte przez Unię Europejską, a dodatkowo budowany będzie europejski przemysł zajmujący się produkcją elektrolizerów, z pomocą których w wodór będą zamieniane nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej.

Cel strategii to obniżenie kosztu wytarzania czystego wodoru, co ma zostać osiągnięte dzięki uruchomieniu fabryk elektrolizerów o mocach liczonych w gigawatach.

Bruksela zakłada, że do roku 2024 potrzebne będzie uruchomienie produkcji wodoru z elektrolizerów o mocy 4 GW, a następnie do roku 2030 mają powstać tego rodzaju urządzenia o mocy przynajmniej 40 GW.
Komisja Europejska zakłada, że aby zbudować taki potencjał produkcji czystego wodoru, konieczne będą inwestycje w elektrolizery o wartości 13-15 mld euro, a dodatkowo do wypracowania odpowiedniej podaży odnawialnej energii elektrycznej konieczne mają być inwestycje warte 50-150 mld euro, które pozwolą na zbudowanie mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej na poziomie 50-75 GW.

Ponadto unijni urzędnicy szacują, że do 2030 roku konieczne będą inwestycje warte 120-130 mld euro, mające na celu budowę infrastruktury przesyłu, magazynowania i tankowania wodoru, a w obniżeniu kosztów tego rodzaju inwestycji ma pomóc istniejąca infrastruktura gazowa.

W unijnej strategii wodorowej ma być przy tym dopuszczone początkowo stosowanie wodoru wytwarzanego z energii elektrycznej pochodzącej z sieci i produkowanego także przez elektrownie konwencjonalne czy wodoru produkowanego z paliw kopalnych, ale z wykorzystaniem technologii wychwytywania CO2. Tego rodzaju wodór jest określony w projekcie strategii jako "low-carbon hydrogen".

Strategia wodorowa UE ma ponadto podkreślać potrzebę budowania płynnie funkcjonującego rynku wodorowego poprzez jego wsparcie zarówno po stronie podaży jak i popytu w takich dziedzinach jak produkcja stali, przemysł chemiczny czy ciężki transport. W tym kontekście jest mowa o dostosowaniu unijnego systemu ETS, aby zachęcić przemysł wykorzystujący wodór do przechodzenia na tego rodzaju paliwo wytwarzane bez emisji CO2.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 27.06.2020r. 14:06
Ekonomiczna i ekologiczna zbrodnia. Nadwyżki OZE występują przez około 500 h/a. Jak nas uczą ekolodzy, "wiatr i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 29-06-2020r. 11:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 29.06.2020r. 09:53
oczywiście deuter...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE