ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tak Unia Europejska chce rozwijać zielony wodór
26.06.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl rozkręcenie produkcji elektrolizerów na masową skalę ma obniżyć koszt produkcji zielonego wodoru wytwarzanego z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej, co ma być kluczowe do osiągnięcia przez Unię Europejską celu neutralności klimatycznej.

Oficjalna prezentacja unijnej strategii wodorowej ma nastąpić w dniu 8 lipca, jednak jej założenia omawia już teraz portal Euroactiv.

Unijni urzędnicy oceniają, że technologia produkcji czystego wodoru najlepiej wpisuje się w cele zwiazane z osiągnięciem neutralności klimatycznej przyjęte przez Unię Europejską, a dodatkowo budowany będzie europejski przemysł zajmujący się produkcją elektrolizerów, z pomocą których w wodór będą zamieniane nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej.

Cel strategii to obniżenie kosztu wytarzania czystego wodoru, co ma zostać osiągnięte dzięki uruchomieniu fabryk elektrolizerów o mocach liczonych w gigawatach.

Bruksela zakłada, że do roku 2024 potrzebne będzie uruchomienie produkcji wodoru z elektrolizerów o mocy 4 GW, a następnie do roku 2030 mają powstać tego rodzaju urządzenia o mocy przynajmniej 40 GW.
Komisja Europejska zakłada, że aby zbudować taki potencjał produkcji czystego wodoru, konieczne będą inwestycje w elektrolizery o wartości 13-15 mld euro, a dodatkowo do wypracowania odpowiedniej podaży odnawialnej energii elektrycznej konieczne mają być inwestycje warte 50-150 mld euro, które pozwolą na zbudowanie mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej na poziomie 50-75 GW.

Ponadto unijni urzędnicy szacują, że do 2030 roku konieczne będą inwestycje warte 120-130 mld euro, mające na celu budowę infrastruktury przesyłu, magazynowania i tankowania wodoru, a w obniżeniu kosztów tego rodzaju inwestycji ma pomóc istniejąca infrastruktura gazowa.

W unijnej strategii wodorowej ma być przy tym dopuszczone początkowo stosowanie wodoru wytwarzanego z energii elektrycznej pochodzącej z sieci i produkowanego także przez elektrownie konwencjonalne czy wodoru produkowanego z paliw kopalnych, ale z wykorzystaniem technologii wychwytywania CO2. Tego rodzaju wodór jest określony w projekcie strategii jako "low-carbon hydrogen".

Strategia wodorowa UE ma ponadto podkreślać potrzebę budowania płynnie funkcjonującego rynku wodorowego poprzez jego wsparcie zarówno po stronie podaży jak i popytu w takich dziedzinach jak produkcja stali, przemysł chemiczny czy ciężki transport. W tym kontekście jest mowa o dostosowaniu unijnego systemu ETS, aby zachęcić przemysł wykorzystujący wodór do przechodzenia na tego rodzaju paliwo wytwarzane bez emisji CO2.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 27.06.2020r. 14:06
Ekonomiczna i ekologiczna zbrodnia. Nadwyżki OZE występują przez około 500 h/a. Jak nas uczą ekolodzy, "wiatr i Słońce się uzupełniają", czyli rzadko kiedy występują jednocześnie. Fronty atmosferyczne są pochmurne, rzadko kiedy mamy "słoneczną wichurę", latem nie ma wiatru, zimą nie ma Słońca, więc żeby wystąpiły "nadwyżki" musi być wichura w święta, których aż tak dużo nie mamy. NADWYŻEK OZE NIE MA. Autorzy to wiedzą, więc "czasowo dopuszczają" produkcję wodoru z prądu z węgla, byleby tylko uzasadnić obłożenie pracą elektrolizerni. Jak pamiętamy, samo OZE również miało być dotowane tylko tymczasowo, do czasu opanowania seryjnej produkcji i wynalezienia większych ilości wiatru i Słońca, niźli to wynika z szerokości długości geograficznej danego regionu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Krof 27.06.2020r. 21:24
Teraz może i nie ma nadwyżek z oze ale jak rozwinie się rynek oze powyżej popytu to musimy mieć technologię aby tego nie marnować.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 29.06.2020r. 11:55
Zwymiaruj konkretnie wielkość elektrolizera, zrób plan pojawiania się nadwyżek, godziny pracy, wykorzystanie obiektu. Bez tego to jest pusta dyskusja. Bo żeby zrobić cenę wodoru (obecnie na poziomie 130-200 zł/GJ w paliwie) to trzeba mieć dobrze wykorzystany obiekt (także elektolizer). Zwrot z kapitału i amortyzacja zależy bardzo mocno od wykorzystania obiektu. Problem polega na tym o czym pisze zgryźliwy, że takie ogólne gadanie nie ma sensu (bo jak tu mówić o ekonomii czy technice). Aby powstały obiekty (wiatraki itp.) na nadwyżki to muszą one mieć określone gdzie pójdzie z nich prąd, czyli profile produkcji (to w gruncie rzeczy proste tylko nie wiadomo kiedy) sposób wykorzystania itd. A na dziś zgryźliwy ma 100% racji bo z powodów ekonomicznych nadwyżek nie ma (wodór w cenie np. 200 zł/GJ) jest nikomu do niczego nie potrzebny. Aby coś w technice proponować musi mieć to określone parametry techniczne i ekonomiczne. Inaczej to bajki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE