ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE uruchomi Platformę Sprawiedliwej Transformacji dla regionów górniczych
26.06.2020r. 14:40

Komisja Europejska zapowiedziała, że w poniedziałek uruchomi specjalną platformę, by pomóc państwom członkowskim przygotować plany transformacji w regionach węglowych i zaabsorbować finansowanie na przemiany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Największa część środków z tego instrumentu ma przypaść Polsce. Jak poinformowała KE, internetowa platforma ma zapewnić wsparcie techniczne i doradcze dla zainteresowanych stron, firm, instytucji, czy agend zarówno publicznych i prywatnych w regionach o wysokiej emisji dwutlenku węgla. Ma ona umożliwiać łatwy dostęp do informacji o możliwościach finansowania i źródłach pomocy technicznej.

"Ambicją Zielonego Ładu jest zademonstrowanie nowego modelu transformacji włączającej, opartej na sprawiedliwym przejściu. Jesteśmy winni naszym dzieciom i wnukom, by odbudowując nasze gospodarki korzystać z okazji do zbudowania bardziej zrównoważonej przyszłości. Dzięki Platformie Sprawiedliwej Transformacji możemy zacząć to realizować" - oświadczył w piątek wiceszef KE Frans Timmermans.

KE podkreśla, że platforma zapewni, iż 40 mld euro zaproponowane w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji trafi na właściwe projekty i że żaden region nie pozostanie w tyle. Z propozycji KE, na którą muszą się jeszcze zgodzić państwa członkowskie, wynika, że nad Wisłę z tej puli ma trafić 8 mld euro. Jeśli tak się rzeczywiście stanie, Polska będzie największym beneficjentem tych środków.

Platforma ma dostarczać wsparcie techniczne i doradcze dla państw członkowskich, w tym w zakresie operacjonalizacji planów transformacji konkretnych regionów oraz przygotowania odpowiedniego ciągu projektów.
Ma być też internetowym "pojedynczym okienkiem" - punktem dostępu, w którym zainteresowani będą mieli możliwość skontaktowania się z KE w kwestiach technicznych i administracyjnych związanych z transformacją. Wreszcie platforma ma służyć do wymiany informacji, doświadczeń i wiedzy między regionami węglowymi i takimi, gdzie emisje dwutlenku węgla są wysokie.

Mechanizm sprawiedliwej transformacji (Fundusz o wartości 40 mld euro ma być jego częścią) ma być finansowym ramieniem Europejskiego Zielonego Ładu. W założeniu KE ma to być dźwignią dla pozyskania ogromnych środków finansowych, aby wesprzeć przemiany na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej.

W styczniowej propozycji budżet Funduszu miał wynosić 7,5 mld euro na siedem lat. W pierwotnej propozycji Polsce miały przypaść 2 mld euro. Jednak w związku z mobilizowaniem ogromnych środków na przezwyciężanie koronakryzysu KE zaproponowała zwiększenie funduszu do 40 mld euro, z czego do Polski miałoby trafić 8 mld euro.

KE oczekuje, że mechanizm sprawiedliwej transformacji zmobilizuje co najmniej 150 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE