ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Libia. Rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy
26.06.2020r. 16:08

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek, że najemnicy z Rosji i innych krajów wkroczyli w czwartek na pole naftowe El Szarara na południowym zachodzie, aby uniemożliwić wznowienie eksportu ropy po trwającej miesiąc blokadzie przez siły generała Haftara.

NOC podała, że konwój pojazdów z najemnikami wjechał na teren Szarara i że spotkali się oni z przedstawicielami Petroleum Facilities Guard (PFG), sił ustanowionych w celu utrzymania bezpieczeństwa na polach naftowych.

W oświadczeniu prezes NOC Mustafa Sanalla stwierdził, że "niektóre (kraje) cynicznie wyrażają ubolewanie z powodu ciągłej niezdolności Libii do wydobycia ropy, podczas gdy cały czas wspierają siły blokujące (pola naftowe)".

Większość głównych pól naftowych i infrastruktury eksportowej w Libii znajduje się na terytorium kontrolowanym przez samozwańczą Libijską Armię Narodową (ANL) gen. Chalify Haftara, która według ONZ walczy razem z rosyjskimi najemnikami przeciwko libijskim siłom rządowym.

NOC, która w czerwcu próbowała wznowić produkcję w Szarara po przesunięciu się linii frontu, ma siedzibę w Trypolisie na północnym zachodzie, gdzie władzę sprawuje uznawany na arenie międzynarodowej rząd jedności narodowej (GNA).

Administracja watażki Haftara, wspieranego przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt, ma siedzibę w Bengazi na północnym wschodzie Libii. Kraj ten podzielony jest de facto od 2015 roku.
Zgodnie z umową międzynarodową ropa naftowa może być eksportowana tylko przez NOC z Trypolisu; płatności trafiają tam do libijskiego banku centralnego - podaje Reuters.

W czerwcu ANL utraciła znaczną część terytorium wokół Trypolisu i na północnym zachodzie na rzecz GNA, wspieranego militarnie przez Turcję.

W styczniu eksport ropy został zatrzymany przez siły Haftara, co odcięło główne źródło dochodów Libii. Gdy w czerwcu GNA odbił tereny z rąk ANL, spółka NOC próbowała wznowić produkcję w Szarara i na innym polu naftowym El Fil. Na tych polach w normalnych okolicznościach wydobywa się ok. 400 tys. baryłek ropy dziennie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni linie frontu w Libii ustabilizowały się na zachód od Syrty, miasta położonego na środkowym odcinku libijskiego wybrzeża na północy kraju. Syrta leży najbliżej głównych terminali eksportowych ropy naftowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: histo/eryk 29.06.2020r. 09:41
a co z gazociągami do Włoch?
Czy pracują?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE