ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Porozumienie ws. GERD najdalej za 2-3 tygodnie
27.06.2020r. 11:12

"Przywódcom zainteresowanych krajów udało się ustalić, że prace nad porozumieniem ws. Wielkiej Tamy Etiopskiego Odrodzenia (GERD)zakończą się najdalej za 2-3 tygodnie" - poinformował w sobotę minister zasobów wodnych, nawadniania i energetyki Etiopii Bekele Sileshi.

Władze Egiptu i Sudanu podały ponadto, że Etiopia przystała w piątek na propozycję, by wstrzymać napełnianie zbiornika przy tamie na Błękitnym Nilu do czasu wypracowania porozumienia z Sudanem i Egiptem.

W tweecie opublikowanym bezpośrednio po zakończeniu telekonferencji, której przewodniczył prezydent Południowej Afryki Cyril Ramaphosa jako przewodnicząc Unii Afrykańskiej, etiopski minister nie wspomina o wstrzymaniu prac przy tamie.

Stworzenie zalewu jest ostatnim krokiem przed uruchomieniem elektrowni o mocy 6450 MW na Błękitnym Nilu.

Ministerstw spraw zagranicznych Etiopii podsumowało wcześniej trójstronne negocjacje ws. kontrowersyjnego projektu Addis Abeby "jako owocne". Podkreślono po raz kolejny, że "inwestycja otwiera przed wszystkimi uczestnikami ogromne możliwości wzrostu gospodarczego i szanse na rozwój całego regionu", ale nie wspomniano, że inwestycja budzi protesty sąsiadów Etiopii.

Przewodniczący Komisji kierującej pracami Unii Afrykańskiej, Moussa Faki Mahamat napisał na Twitterze w nocy z piątku na sobotę, że przywódcy Etiopii, Sudanu i Egiptu "potwierdzili wolę swych narodów, by ostateczne uregulowanie kwestii spornych wokół etiopskiej inwestycji odbyło się w ramach Unii Afrykańskiej".

Z oświadczenia rzecznika prezydenta Egiptu, jakie opublikowano w sobotę wynika z kolei, że władze etiopskie zapewniły, iż nie będą napełniać zbiornika jednostronnie. "Egipt uważa, że konieczny jest powrót do negocjacji i praca nad stworzeniem sprzyjającej atmosfery dla dalszych rozmów w oparciu o zapewnienie strony etiopskiej, że Addis Abeba nie podejmie żadnych jednostronnych działań" - miał powiedzieć prezydent Abdel Fattah al-Sisi.

Sudańska Agencja Prasowa cytuje w sobotę słowa premiera Abdalli Hamdoka, który potwierdził, że rozmowy zostały wznowione po zerwaniu negocjacji w ubiegłym tygodniu i będą nadal kontynuowane.
Dla Etiopii, która w 2011 r. rozpoczęła budowę gigantycznej elektrowni wodnej, realizacja tego projektu jest szansą na pomyślny rozwój kraju. Addis Abeba wierzy, że stanie się energetyczną potęgą, która w przyszłości będzie sprzedać z zyskiem prąd całej Afryce.

Według Kairu i Chartumu gigantyczna Tama Wielkiego Etiopskiego Odrodzenia i zarazem elektrownia wodna, jaką na Błękitnym Nilu buduje Etiopia, może zagrozić swobodnemu dostępowi tych krajów do zasobów wodnych.

Wody Nilu zostały podzielone między Sudan i Egipt jeszcze w czasach kolonialnych. Etiopia została wyłączona z tego podziału, bo w przeciwieństwie do tamtych krajów nie była trapiona przez suszę.

W 2010 roku w wyniku starań Etiopii państwa regionu podpisały umowę o "zgodnym wykorzystywaniu wód" liczącego prawie 7 tys. km długości Nilu, drugiej obok Amazonki, najdłużej rzeki świata. Nie uregulowała ona jednak sporu na linii Etiopia-Egipt. Kair obawia się, że etiopska hydroelektrownia obniży poziomu wód Nilu. Jednocześnie, są jednak świadome, że inwestycji nie da się już zatrzymać, bo jest na ukończeniu, ale podkreślają też, że dysponują narzędziami, które umożliwiłyby destabilizację Etiopii. W ocenie ekspertów tego rodzaju działania naruszyłyby kruchą równowagę i zniszczyły ład panujący w tzw. Rogu Afryki.

Szczyt z udziałem trzech zainteresowanych państw oraz przewodniczącego Unii Afrykańskiej, który podjął się mediacji, został zwołany online, gdy władze w Addis Abebie zapowiedziały, że zamierzają wykorzystać obecne opady deszczu dla napełniania zalewu wodą.

Władze egipskie zwróciły się też do Rady Bezpieczeństwa ONZ z wnioskiem o przyjrzenie się inwestycji pod kątem bezpieczeństwa regionalnego. W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie RB poświęcone tej sprawie.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE