ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DGP o możliwościach finansowania przez USA budowy polskiej elektrowni jądrowej
29.06.2020r. 06:09

Według "Dziennika Gazety Prawnej" mogą pojawić się trudności w udziale w finansowaniu budowy polskiej elektrowni jądrowej przez amerykańskie instytucje.

Gazeta przypomina, że nadzieję na zaangażowanie Amerykanów w finansowanie inwestycji wyraził kilka dni temu wicepremier Jacek Sasin.

Zdaniem gazety nawet w USA tamtejsze instytucje finansowe są ostrożne wobec długoterminowych i kosztownych projektów, jakimi jest budowa elektrowni jądrowych. Ze względu na boom łupkowy dużo bardziej atrakcyjne są dla nich projekty gazowe.

Tony Housh, szef Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, wskazał w rozmowie z DGP potrzebę szerokich konsultacji w sprawie polskiej inwestycji, m.in. między rządem a instytucjami finansowymi. - Dywersyfikacja źródeł energii jest korzystna dla Europy Środkowo-Wschodniej, jednak dla inwestorów, jak w przypadku każdego tak dużego i długotrwałego projektu, ważne będą szczegóły i struktura finansowania - mówi. Zwraca jednocześnie uwagę, że inwestorzy potrzebują bezpieczeństwa, np. rządowych gwarancji przy udzielaniu kredytu.
Rozważając możliwość zaangażowania w polski projekt instytucji rządowych USA, DGP zwrócił uwagę, że do tej pory Amerykanie nie angażowali się w inwestycje w energetykę jądrową poza swoimi granicami, ograniczając się do dostarczania zagranicznym klientom reaktorów i technologii.

W duże projekty może angażować się agencja US International Development Finance Corporation, której przepisy nie pozwalają jednak obecnie na udział w projektach związanych z energetyką jądrową. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, mówił jednak niedawno dziennikarzom ta przeszkoda jest aktualnie usuwana - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE