ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

GZM: wojewoda zamierza unieważnić uchwałę ws. spółki mającej budować spalarnię odpadów
29.06.2020r. 16:23

Wojewoda śląski wszczął postępowanie zmierzające do unieważnienia uchwały zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ws. powołania spółki celowej do przygotowania budowy spalarni odpadów - podała w poniedziałek GZM.

Samorządowcy zapowiadają przekonywanie nadzoru prawnego wojewody do swojej interpretacji podstawy uchwały; zapowiadają ew. odwołanie do sądu administracyjnego wraz z równoległym poszukiwaniem innej formuły inwestycji.

Uchwałę ws. utworzenia spółki pod nazwą GZM - Czysta Energia sp. z o.o. zgromadzenie Metropolii przyjęło 26 maja br. Władze Metropolii sygnalizowały wówczas, że w ciągu trzech miesięcy chcą wybrać lokalizację instalacji.

Podczas poniedziałkowej sesji zgromadzenia GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak poinformował, że wojewoda śląski wszczął postępowanie zmierzające do unieważnienia uchwały ws. powołania spółki. Nadzór prawny wojewody ma kwestionować umocowanie uchwały w zapisanym w Ustawie o związku metropolitalnym w woj. śląskim, stojącym przed Metropolią zadaniu rozwoju społeczno-gospodarczego.

"Z powodów wymienionych w dosyć długim uzasadnieniu wszczęcia postępowania wynika, iż zadanie rozwoju społeczno-gospodarczego jako zapisu ustawowego w Ustawie o związku metropolitalnym wydaje się w praktyce martwym zapisem, który wymaga zapisu w ustawach szczególnych, aby móc podejmować działania w jego ramach" - mówił w poniedziałek Karolczak.

"Niestety, jest to interpretacja bardzo ostrożnościowa, zawężająca możliwości działania. Uważamy, że jest to groźne dla przyszłości rozwoju Metropolii. Oczywiście przygotujemy odpowiedź na te wątpliwości. Mam nadzieję na zmianę myślenia, w jaki sposób rozumieć ustawowy zapis o rozwoju społeczno-gospodarczym" - zadeklarował.
Karolczak przypomniał, że już na początku działania Metropolia podjęła współpracę z działającym przy Uniwersytecie Śląskim Obserwatorium Procesów Metropolitalnych. "Uzyskaliśmy tam pewną interpretację i opracowanie, w jaki sposób rozumieć te przepisy" - zaznaczył. Wskazał też, że GZM jest w kontakcie z Ministerstwem Rozwoju w zakresie m.in. prac nad Ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

"Czekamy na tę ustawę od dwóch lat, by móc rozpocząć pracę nad Strategią rozwoju Metropolii. W kontakcie z MR uzyskaliśmy zapewnienie i deklarację współpracy przy tworzeniu strategii metropolitalnej; mieliśmy nadzieję, że w ramach tych wspólnych z ministerstwem prac będziemy łatwo mogli uzasadnić te działania, które moglibyśmy podejmować w ramach rozumienia zapisu o rozwoju społeczno-gospodarczym" - wyjaśniał przewodniczący zarządu GZM.

"Niestety musimy chyba to zrobić dużo wcześniej; mam nadzieję, że jeszcze na etapie postępowania z nadzorem prawnym wojewody; jeżeli nie, oczywiście skierujemy sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeżeli nie uda się na tym poziomie, to w ostatnim kroku do NSA" - zapowiedział.

Przypomniał, że ta droga prawna zajmuje ok. dwóch lat. "Tak długo nie możemy czekać, nie organizując tego zadania. Jak wiemy, spalarnia jest nam bardzo potrzebna. Jeżeli będzie to konieczne, będziemy szukać możliwości związanych ze wskazaniem wprost - zawiązania porozumienia z przynajmniej jedną z gmin, aby przejąć część zadania związanego z gospodarką odpadami. Uważamy, że nie tędy droga, ale być może na czas postępowania w WSA czy NSA będzie to jedyna możliwość, aby przygotowywać inwestycję" - zadeklarował.

W listopadzie ub. roku przedstawiciele miast i gmin członkowskich GZM przyjęli uchwałę intencyjną, wyrażając "wolę podjęcia działań w zakresie realizacji przedsięwzięć zmierzających do powstania instalacji termicznego przekształcania odpadów dla obszaru GZM z wytworzeniem energii elektrycznej oraz ciepła".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Dar 29.06.2020r. 22:01
10 ARGUMENTÓW PRZECIWKO BUDOWIE SPALARNI ODPADÓW W POLSCE
http://www.zb.eco.pl/inne/spalarni/arg.htm
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE