ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

BM mBanku: wartość firm energetycznych może dalej rosnąć pod warunkiem kompleksowej transformacji
29.06.2020r. 17:13

Spółki energetyczne mają nadal znaczny potencjał do wzrostu wartości, pomimo ostatniej zwyżki notowań, ale pod warunkiem, że transformacja sektora będzie realizowana konsekwentnie i kompleksowo - ocenia analityk BM mBanku Kamil Kliszcz.

"Pomimo ostatniego rajdu na notowaniach, cały sektor ma jeszcze znaczny potencjał wzrostu wartości (ponad 100-proc.), ale pod warunkiem, że proces transformacji będzie realizowany konsekwentnie i kompleksowo. Od tego zależy tempo i skala konwergencji wskaźników wyceny do europejskich benchmarków" - napisał analityk w komentarzu z 23 czerwca.

Kliszcz zwrócił uwagę, że ostatnie wzrosty kursów koncernów nie były równomierne, a aktualne wyceny implikują "duże i nieintuicyjne różnice w wycenie "czystych" aktywów". Dodał, że docelowo bardziej premiowane powinny być podmioty z większymi perspektywami rozwoju w OZE i lekkim bilansem pozwalającym na ich sfinansowanie, takie jak PGE.

Indeks WIG-Energia od początku czerwca wzrósł ponad 26 proc., głównie dzięki zapowiedziom wydzielenia aktywów węglowych, m.in. ze strony ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

"Pogłębiane z roku na rok dyskonto w wycenie sektora, związane z długoterminowym ryzykiem węglowym i toksycznymi projektami inwestycyjnymi zostało w dużym stopniu zneutralizowane. Reakcja rynku jest bardzo dynamiczna, co nie dziwi biorąc pod uwagę jak rewolucyjna jest zmiana narracji ze strony rządowej i jaka była skala niedoważenia sektora w portfelach" - napisano w raporcie BM mBanku.

Kliszcz ocenił, że wypowiedzi polityków to nadal tylko wstępne deklaracje, a proces transformacji sektora będzie bardzo skomplikowany i rozłożony na lata.

"Należy mieć też na uwadze to, jakie są nadrzędne cele i motywacje tej transformacji (zapewnienie finansowania wielkim inwestycjom w OZE i rozwiązanie strukturalnych problemów w szeroko rozumianym sektorze węglowym). Wzrost wartości akcji koncernów jest w tym układzie niejako "produktem ubocznym" i nie można z góry zakładać, że nagle interesy akcjonariuszy mniejszościowych znajdą się w centrum uwagi (kwestia chociażby polityki dywidendowej)" - napisał.
W ocenie eksperta, nagły zwrot polityków w sposobie myślenia o ekspozycji węglowej i pomysł wydzielenia tych aktywów to przede wszystkim konsekwencja wyzwań związanych z finansowaniem planowanych dużych inwestycji w OZE.

"Wydzielenie aktywów węglowych na pewno zwiększyłoby też potencjał lewarowania "czystych" biznesów powyżej obecnie przyjętych wskaźników 3,5-krotności EBITDA. Ważny jest też aspekt kosztowy, gdyż przywrócenie drożności w dostępie do finansowania (brak wykluczenia przez ESG) oznaczałoby niższe marże kredytowe (dziś wraz z zawężeniem instytucji kredytujących rosną koszty)" - napisał.

"Jednocześnie nie można też w analizie tej transformacji stracić z oczu bieżących naglących problemów polskiego górnictwa i PGG. Wydaje się, że wpisanie kolejnej restrukturyzacji sektora węglowego w szerszy plan dekarbonizacji energetyki byłoby ważnym punktem negocjacji przydziału środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Polska może otrzymać nawet 8 mld euro)" - dodał.

Zdaniem Kliszcza, zastanawiający jest brak w ostatnim czasie istotnej reakcji kursu Energi, która - jak ocenił - po anulowaniu projektu Ostrołęka C praktycznie już przeszła "transformację" i jest wolna od ryzyka węglowego.

"Mnożniki dla tej spółki powinny w teorii stanowić benchmark, do którego będą dążyć inne spółki będące dopiero na początku drogi. Tymczasem póki co EV/EBITDA na poziomie 4,7x, nie sygnalizuje konwergencji do europejskiej mediany (jest to zaskoczenie nawet biorąc pod uwagę niski free float i brak spadków YTD z uwagi na wezwanie)" - napisał.

W lutym BM mBanku zawiesiło wydawanie rekomendacji dla Enei, Energi, PGE i Tauronu. Jak ocenił wówczas analityk Kamila Kliszcza do czasu publikacji zaktualizowanych strategii spółek i ostatecznej wersji polityki energetycznej państwa, nie sposób rzetelnie rewidować prognoz i modeli wyceny sektora energetycznego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE