ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny energii z farm PV w Niemczech blisko 50 EUR/MWh
29.06.2020r. 17:46

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Niemcy rozstrzygnęli kolejną w tym roku aukcję, w której tym razem gwarancje sprzedaży energii po zapewnionej na 20 lat cenie uzyskali inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 100 MW. Zgłoszone przez nich ceny są zbliżone do cen zaoferowanych w poprzednich tegorocznych aukcjach.

W aukcji dla fotowoltaiki, której wyniki podał niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur, złożono 101 ofert obejmujących sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 447,2 MW wobec poziomu 100 MW wyznaczonego przez BnetzA.

Kilka tygodni wcześniej wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii po zgłoszonej cenie objęto 21 ofert, w przypadku których planowane jest postawienie elektrowni PV o łącznej mocy 99,5 MW.

Ceny zgłoszone przez inwestorów, którzy wygrali aukcję, wynoszą od 49 EUR/MWh do 54 EUR/MWh. Średnia cena ukształtowała się na poziomie 52,7 EUR/MWh.

Podając wyniki tej aukcji, Bundesnetzagentur nie opublikował w Internecie listy zwycięzców, dając w ten sposób inwestorom więcej czasu na przygotowanie projektów w sytuacji pandemii koronawirusa.

Poprzednio niemiecki regulator ogłosił wyniki mieszanej aukcji dla wiatru i fotowoltaiki, w której po raz kolejny wsparciem zostały objęte wyłącznie projekty PV. W sumie wsparciem objęto 30 ofert sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 203,72 MW, z czego 10 ofert na 75,4 MW dotyczyło instalacji PV, które powstaną na gruntach rolnych w Bawarii.

W tej aukcji złożono w sumie 113 ofert sprzedaży energii wyłącznie z elektrowni fotowoltaicznych na całkowitą moc 553,17 MW, z czego 12 ofert od razu wykluczono z aukcji z uwagi na braki formalne

Najniższa cena, po jakiej w okresie 20 lat będzie sprzedawana energia, wyniosła 49,7 EUR/MWh, a najwyższa - 56,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 53,3 EUR/MWh i jak podkreślała Bundesnetzagentur, była to cena nieco niższa od średniej ceny z ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej (54 EUR/MWh), ale za to przekraczała średnią cenę z ostatniej aukcji dedykowanej wyłącznie fotowoltaice, która odbyła się w marcu (51,8 EUR/MWh).

Wcześniej, w marcu tego roku, Niemcy rozstrzygnęli dodatkową aukcję dla fotowoltaiki. Tego rodzaju aukcje zostały wprowadzone w ubiegłym roku w odpowiedzi na potrzebę zwiększenia inwestycji w niemieckim sektorze energetyki odnawialnej, aby przybliżyć się do celu przynajmniej 65-procentowego udziału energii odnawialnej w federalnym miksie energetycznym do 2030 r.
W tamtej aukcji Bundesnetzagentur przyznał gwarancje sprzedaży energii w okresie 20 lat po zgłoszonej przez inwestorów cenie dla 51 projektów. Całkowita moc tych projektów wynosi 301 MW. W tym 34 projekty zostaną zrealizowane w Bawarii na gruntach rolnych.

Wiadomo, że inwestorzy, którzy złożyli skutecznie oferty, zaproponowali ceny od 46,6 EUR/MWh do 54,8 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 51,8 EUR/MWh i była niższa od średniej ceny z wcześniejszej specjalnej aukcji dla fotowoltaiki, która została rozstrzygnięta na początku tego roku i w której średnia cena wyniosła 56,8 EUR/MWh.

Średnia cena osiągnięta w tamtej aukcji była natomiast nieco wyższa od średniej ceny z wcześniejszej aukcji zwykłej, w której wsparciem objęto finalnie 18 ofert na łączną moc 100,55 MW, z czego aż 13 ofert o mocy 75 MW dotyczy budowy farm fotowoltaicznych w Bawarii.

W tamtej aukcji skutecznie złożone oferty wyniosły od 35,5 EUR/MWh do 52,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 50,1 EUR/MWh. Natomiast w poprzedniej aukcji zwykłej ceny wahały się od 47 EUR/MWh do 62 EUR/MWh, a średnia wyniosła 56,9 EUR/MWh.

W pierwszych czterech miesiącach 2020 roku Niemcy zainstalowali nowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 1480 MW. W efekcie w kwietniu całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech przekroczyła granicę 50 GW.

Jednocześnie za wzrost zainstalowanych mocy w niemieckiej fotowoltaice odpowiadają głównie - nie naziemne farmy fotowoltaiczne realizowane w wyniku prowadzonych od kilku lat aukcji, ale mniejsze systemy o jednostkowej mocy do 750 kW, w przypadku których inwestorzy mogą nadal korzystać z systemu taryfy gwarantowanej i nie muszą konkurować o wsparcie w aukcjach.

W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe elektrownie PV o mocy około 4 GW, z czego aż około 4/5 stanowiły elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE