ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rozpoczęto budowę drugiego bloku w elektrowni jądrowej Akkuyu w Turcji
30.06.2020r. 09:22

Turecki minister energii Fatih Donmez poinformował, że rozpoczęto wylewanie pierwszego betonu pod fundament drugiego bloku w elektrowni jądrowej Akkuyu. Operacja obejmuje wylanie 17 000 metrów sześciennych samozagęszczającego się betonu pod fundament płyty reaktora jądrowego (basemat).

Minister Donmez występując w tureckiej państwowej agencji informacyjnej Anadolu przekazał, że rozpoczęto budowę drugiego bloku energetycznego elektrowni jądrowej Akkuyu. Jednostka ta ma rozpocząć działalność komercyjną w 2024 r., rok po planowanym uruchomieniu pierwszego bloku w 2023 r. Pierwszy beton pod fundament bloku Akkuyu-1 rozpoczęto wylewać w marcu 2019 r.

Akkuyu, w pobliżu Mersin na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego, będzie pierwszą komercyjną elektrownią jądrową w Turcji. Będzie dysponować czterema reaktorami generacji III + WWER-1200/V-509, dostarczonymi przez Rosję.

Według doniesień prasowych koszt EJ Akkuyu wyniesie około 20 miliardów dolarów, chociaż nie zostało to potwierdzone ani przez rosyjską państwową korporację jądrową Rosatom, ani firmę Akkuyu NPP, odpowiedzialną za projekt.

Projekt Akkuyu jest realizowany zgodnie z modelem BOO (build-own-operate) pod rosyjskim zarządem. W 2010 r. podpisano umowę międzyrządową z Rosją na budowę czterech bloków jądrowych.
Jest obecnie w całości finansowany przez Rosję, ale w przyszłości oczekuje się, że rosyjskie firmy będą miały 51% udziałów obok inwestorów zewnętrznych.

Największy rosyjski pożyczkodawca, Sberbank, udzieli kredytu w wysokości 400 mln USD na budowę elektrowni. Siedmioletnia pożyczka zostanie udzielona spółce zależnej Rosatom, rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej budującej elektrownię.

Rosatom potwierdził udzielenie kredytu i powiedział, że zanim została uzgodniona, finansowanie Akkuyu pochodziło ze środków własnych i z budżetu federalnego Rosji.
Nucnet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE