ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zawartko: Gaz-System przygotowuje się do wykorzystania wodoru w polskiej energetyce
30.06.2020r. 13:15

- Gaz-System od lat uczestniczy w projektach związanych z wodorem. Analizowane są możliwości przesyłu wodoru wraz z gazem lub gazociągami dedykowanymi oraz jego zatłaczania do podziemnych magazynów - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podczas 31. Konferencji Energetycznej EuroPOWER.

Artur Zawartko przypomniał, że Gaz-System realizuje obecnie program, którego celem jest analiza możliwości przesyłu wodoru w dwóch obszarach. Pierwszy polega na analizie dostosowania obecnie eksploatowanej sieci przesyłowej do częściowego wykorzystania jej do przesyłu wodoru. W tym zakresie, w porozumieniu z producentami, prowadzona jest inwentaryzacja urządzeń technicznych mająca na celu określenie, w jakim stopniu gazociągi mogą być wykorzystane do przesyłu wodoru. Analizy dotyczą kwestii technicznych takich jak opomiarowanie, izolacja gazociągów i zjawiska, które towarzyszą przesyle wodoru. Drugi obszar to potencjalne wykorzystanie do przesyłu wodoru sieci dedykowanych. Uwzględniając fakt, że obecnie Gaz-System buduje zupełnie nowy system przesyłu gazu, część dotychczasowego systemu przesyłu gazu nie będzie pełniła tak strategicznej funkcji, jak obecnie.
Trzeci obszar prowadzonych przez Gaz-System działań związanych z wodorem stanowi projekt zatłaczania gazu do magazynu kawernowego Damasławek. Mając świadomość niestabilności źródeł OZE i możliwości rozwiązania tego problemu poprzez budowę magazynów energii, według prezesa Zawartko bardzo cenny byłby projekt, który mógłby być realizowany w porozumieniu z firmami z branży OZE, np. poprzez budowę testowej farmy wiatrowej. Wiceprezes Gaz-Systemu zwrócił uwagę, że realizacja tego projektu wymaga wsparcia finansowego, co uczyniłoby budowę magazynów gazu bardziej opłacalnym.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Miś 30.06.2020r. 16:54
Warto by wykorzystać i rozbudować KRIO Odolanów o zakład produkcji wodoru , skraplarnie wodoru, zbiorniki magazynowe... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 01-07-2020r. 09:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetycy nowej ery XXI w 30.06.2020r. 21:18
Docelowo Ostrołęka C powinna być zasilana z podziemnego zbiornika zielonego wodoru.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: O.K. 01.07.2020r. 00:20
Zdecydowanie popieram !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE