ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zasina: magazyny energii - ta kwestia musi być wdrażana bezwzględnie
30.06.2020r. 18:42

"Dynamika przyrostu energetyki rozproszonej powoduje, że szukamy różnych rozwiązań, by sieć spełniała oczekiwania i wymagania klientów. Dużo się mówi o problemach sieci dystrybucyjnej. Szukamy różnych rozwiązań, żeby wyprzedzić dłuższy czas czekania na modernizację sieci - powiedział, cytowany przez "BiznesAlert.pl", Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.

"Nie jest łatwo, gdy indywidualny klient montuje mikroinstalację i ma 30 dni na przyłącze. W przypadku Tauron Dystrybucja mamy ponad 7 tys. przyłączy miesięcznie. Nie dajemy więc rady, ze względu na dynamikę, zweryfikować i zmodernizować sieci. Mamy przećwiczone metody szybkiej reakcji na potrzeby klientów" - podkreślił Robert Zasina.

Prezes przyznał, że Tauron Dystrybucja szuka rozwiązań i jednym z nich są magazyny energii. "Ta kwestia musi być wdrażana bezwzględnie, dla licznych potrzeb np. stabilizacji sytemu, co jest głównym zainteresowaniem operatorów. Druga kwestia to tworzenie magazynów na potrzeby magazynowania energii na dłuższy czas z możnością jej późniejszej konsumpcji i przepływu lokalnego. Ważne jest też to, by przy lokalizacji różnych urządzeń, generujących energię i pobierających, instalować magazyny energii" - powiedział.

Robert Zasina uważa, że podnoszenie opłat w przypadku magazynów energii, musi poprzedzać weryfikacja oczekiwań systemu. "Na podstawie tych prognoz można stwierdzić, z czego zrezygnować w przypadku opłat dystrybucyjnych. Usługi zawierają elementy opłat dystrybucyjnych, w drugiej części opłat systemowych. Powinniśmy spojrzeć, które elementy zmniejszą koszty utrzymania krajowego systemu. Jest to ważny element opłacalności magazynów energii. Jestem za tym, żeby tego typu inicjatywa miała inne opłaty, niż mają dotychczasowi klienci, ale musimy pamiętać, żeby nie pójść w skrajność" - zaznaczył.
"Teraz weryfikujemy każde podejście i szukamy możliwości korzystania z różnych usług lokalnych. Przy kupowaniu tych usług musimy pracować i zarządzać tak, żeby jedni nie przeszkadzali drugim, tj. żeby działania różnych uczestników nie wpływały na system. Jest to bardzo ważny element, zwłaszcza we współpracy z operatorem systemu przesyłowego. Potrzebne nam są informacje w danych punktach sieci, istotnym jest więc rozwój smart meteringu, żeby wiedzieć jak bilansuje się energia w danych stacjach. Na tę chwilę inteligentne liczniki są instalowane tam, gdzie pojawiają się instalacje OZE" - powiedział, cytowany przez "BiznesAlert.pl", Robert Zasina.


BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: EL 01.07.2020r. 13:41
Kol.DAR. w ostatniej kwestii poruszyłeś niestabilność OZE i niech producenci z OZE sobie sami sfinansują magazyny energii. Zajmuje się wyłącznie małą i mikroenergetyką z OZE. Po pierwsze. Układ hybrydowy OZE dobrze zaprojektowany pozwala niemal w 100% zagospodarować wytworzoną energię el. Po drugie. Idea wdrożenia w Polsce energetyki rozproszonej (wzór: Dania) cały czas nie może się skutecznie przebić, a w takim systemie - rozproszonej energetyki lokalnej (samorządowej) należy szukać racjonalnych rozwiązań. Gratuluję ciekawej wypowiedzi nt. "energetyki wodnej". Serdecznie pozdrawiam prof. Jana Popczyka, z którym miałem przyjemność inicjować "3x20". Edward Licznerski
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 03.07.2020r. 11:42
5 tygodni bez wiatru zimą bez Słońca to nic takiego, zawsze się może zdarzyć. Czy "dobrze zaprojektowany układ" posiadał 40 dniowy magazyn, czy jednak musiał wspomóc się "prądem zgromadzonym w sieci" na składowisku węgla ? Dania: w tej chwili porusza się w obszarze od 80 % eksportu do 80 % importu, czy uważa Pan, że to jest do powtórzenia w skali takich krajów, jak Niemcy lub Polska ? Dania utraciła możliwość samodzielnej obrony systemu el.en i to jest znakomity przykład tezy, że tani import wykańcza krajowych producentów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EL 03.07.2020r. 12:44
Nie nie uważam. Wiem, że trzeba korzystać z dobrych przykładów, aby stworzyć optymalny mix energetyczny, zrównoważony i odpowiedni do potrzeb lokalnych. Na terenach poza miejskich może być coraz więcej HYBRYDOWYCH OZE, z magazynowaniem nadwyżek energii w sieci NN, czyli rozsądna kooperacja. Co do taniego importu: oby było go jak najwięcej. Mam inne informacje nt Danii. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dar 08.07.2020r. 21:59
ZNACZENIE MIĘDZYNARODOWEGO MAGAZYNOWANIA ENERGII WODNEJ DLA TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ
Prognos AG zostało zlecone przez Światową Radę Energii - Niemcy, aby opracować badanie dotyczące znaczenia międzynarodowego magazynowania energii wodnej dla transformacji energetycznej. Kwestią sporną jest to, czy i w jakim stopniu międzynarodowe elektrownie wodne są w stanie magazynować nadwyżkę energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i uwalniać energię elektryczną. Oczekujemy, że Niemcy nie będą w stanie jednocześnie zużyć 38 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do roku 2050. Nadwyżka mocy może następnie osiągnąć do 60 gigawatów (GW) w ciągu poszczególnych godzin.

Autor:Florian Ess, Lea Haefke, Jens Hobohm, Frank Peter, Marco Wünsch
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE