ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zasina: magazyny energii - ta kwestia musi być wdrażana bezwzględnie
30.06.2020r. 18:42

"Dynamika przyrostu energetyki rozproszonej powoduje, że szukamy różnych rozwiązań, by sieć spełniała oczekiwania i wymagania klientów. Dużo się mówi o problemach sieci dystrybucyjnej. Szukamy różnych rozwiązań, żeby wyprzedzić dłuższy czas czekania na modernizację sieci - powiedział, cytowany przez "BiznesAlert.pl", Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.

"Nie jest łatwo, gdy indywidualny klient montuje mikroinstalację i ma 30 dni na przyłącze. W przypadku Tauron Dystrybucja mamy ponad 7 tys. przyłączy miesięcznie. Nie dajemy więc rady, ze względu na dynamikę, zweryfikować i zmodernizować sieci. Mamy przećwiczone metody szybkiej reakcji na potrzeby klientów" - podkreślił Robert Zasina.

Prezes przyznał, że Tauron Dystrybucja szuka rozwiązań i jednym z nich są magazyny energii. "Ta kwestia musi być wdrażana bezwzględnie, dla licznych potrzeb np. stabilizacji sytemu, co jest głównym zainteresowaniem operatorów. Druga kwestia to tworzenie magazynów na potrzeby magazynowania energii na dłuższy czas z możnością jej późniejszej konsumpcji i przepływu lokalnego. Ważne jest też to, by przy lokalizacji różnych urządzeń, generujących energię i pobierających, instalować magazyny energii" - powiedział.

Robert Zasina uważa, że podnoszenie opłat w przypadku magazynów energii, musi poprzedzać weryfikacja oczekiwań systemu. "Na podstawie tych prognoz można stwierdzić, z czego zrezygnować w przypadku opłat dystrybucyjnych. Usługi zawierają elementy opłat dystrybucyjnych, w drugiej części opłat systemowych. Powinniśmy spojrzeć, które elementy zmniejszą koszty utrzymania krajowego systemu. Jest to ważny element opłacalności magazynów energii. Jestem za tym, żeby tego typu inicjatywa miała inne opłaty, niż mają dotychczasowi klienci, ale musimy pamiętać, żeby nie pójść w skrajność" - zaznaczył.
"Teraz weryfikujemy każde podejście i szukamy możliwości korzystania z różnych usług lokalnych. Przy kupowaniu tych usług musimy pracować i zarządzać tak, żeby jedni nie przeszkadzali drugim, tj. żeby działania różnych uczestników nie wpływały na system. Jest to bardzo ważny element, zwłaszcza we współpracy z operatorem systemu przesyłowego. Potrzebne nam są informacje w danych punktach sieci, istotnym jest więc rozwój smart meteringu, żeby wiedzieć jak bilansuje się energia w danych stacjach. Na tę chwilę inteligentne liczniki są instalowane tam, gdzie pojawiają się instalacje OZE" - powiedział, cytowany przez "BiznesAlert.pl", Robert Zasina.


BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Dar 08.07.2020r. 21:57
Sieć elektroenergetyczna musi sprostać nowym wymaganiom wraz ze wzrostem proporcji energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii, z których wiele pracuje w sposób nieciągły i niedający się dokładnie przewidzieć. Systemy przechowywania energii elektrycznej oparte o wiele różnorodnych technologii mogą w istotny sposób ułatwić integrację źródeł OZE w systemie elektroenergetycznym działając na wiele różnorodnych sposobów, jak np. przechowywanie energii w czasie mniejszego zapotrzebowania i uwalnianie jej w czasie zwiększonego popytu (działanie zarówno w rytmie dobowym - elektrownie szczytowo-pompowe, systemy na sprężone powietrze, utleniająco- redukcyjne akumulatory przepływowe, jak i rocznym - synteza wodoru lub gazu SNG), zapewnienie wsparcie dla izolowanych sieci elektroenergetycznych położonych na wyspach czy zapewnienie rezerwy mocy na wypadek konieczności awaryjnego uruchomienia systemu [IEA]. Jednak splot okoliczności, wśród których najistotniejszą rolę ogrywa wysoka cena technologii gromadzenia energii, co stawia pod znakiem zapytania ekonomiczną opłacalność ich zastosowania i przekłada się na znaczne ryzyko dla potencjalnych inwestorów, hamuje ich rozpowszechnienie w systemie elektroenergetycznym USA. Te negatywne dla rozwoju technologii przechowywania energii okoliczności są ze sobą powiązane tworząc trudne do przełamania bariery. I tak inwestorzy wskazują, że przechowywanie energii jest drogie a odpowiednie technologie niesprawdzone pod kątem współpracy z siecią, co właśnie wynika z konieczności poniesienia wysokich kosztów kapitałowych podczas inwestycji. Z kolei uwarunkowania prawne i rynkowe, niesprzyjające pełnemu wykorzystanie korzyści z przechowywania energii, dodatkowo powiększają i tak wysokie koszty funkcjonowania tych technologii. Poprawę sytuacji może zapewnić zwiększenie presji na rozwój systemów integrujących źródła OZE wraz z postępującym rozpowszechnieniem tych instalacji oraz (co pozostaje powiązane z punktem pierwszym, ponieważ strumień funduszy jest rozdzielany zgodnie z bieżącymi potrzebami) wzmożenie prac badawczych zmierzających do obniżenia kosztów przechowywania energii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE