ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zasina: magazyny energii - ta kwestia musi być wdrażana bezwzględnie
30.06.2020r. 18:42

"Dynamika przyrostu energetyki rozproszonej powoduje, że szukamy różnych rozwiązań, by sieć spełniała oczekiwania i wymagania klientów. Dużo się mówi o problemach sieci dystrybucyjnej. Szukamy różnych rozwiązań, żeby wyprzedzić dłuższy czas czekania na modernizację sieci - powiedział, cytowany przez "BiznesAlert.pl", Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja.

"Nie jest łatwo, gdy indywidualny klient montuje mikroinstalację i ma 30 dni na przyłącze. W przypadku Tauron Dystrybucja mamy ponad 7 tys. przyłączy miesięcznie. Nie dajemy więc rady, ze względu na dynamikę, zweryfikować i zmodernizować sieci. Mamy przećwiczone metody szybkiej reakcji na potrzeby klientów" - podkreślił Robert Zasina.

Prezes przyznał, że Tauron Dystrybucja szuka rozwiązań i jednym z nich są magazyny energii. "Ta kwestia musi być wdrażana bezwzględnie, dla licznych potrzeb np. stabilizacji sytemu, co jest głównym zainteresowaniem operatorów. Druga kwestia to tworzenie magazynów na potrzeby magazynowania energii na dłuższy czas z możnością jej późniejszej konsumpcji i przepływu lokalnego. Ważne jest też to, by przy lokalizacji różnych urządzeń, generujących energię i pobierających, instalować magazyny energii" - powiedział.

Robert Zasina uważa, że podnoszenie opłat w przypadku magazynów energii, musi poprzedzać weryfikacja oczekiwań systemu. "Na podstawie tych prognoz można stwierdzić, z czego zrezygnować w przypadku opłat dystrybucyjnych. Usługi zawierają elementy opłat dystrybucyjnych, w drugiej części opłat systemowych. Powinniśmy spojrzeć, które elementy zmniejszą koszty utrzymania krajowego systemu. Jest to ważny element opłacalności magazynów energii. Jestem za tym, żeby tego typu inicjatywa miała inne opłaty, niż mają dotychczasowi klienci, ale musimy pamiętać, żeby nie pójść w skrajność" - zaznaczył.
"Teraz weryfikujemy każde podejście i szukamy możliwości korzystania z różnych usług lokalnych. Przy kupowaniu tych usług musimy pracować i zarządzać tak, żeby jedni nie przeszkadzali drugim, tj. żeby działania różnych uczestników nie wpływały na system. Jest to bardzo ważny element, zwłaszcza we współpracy z operatorem systemu przesyłowego. Potrzebne nam są informacje w danych punktach sieci, istotnym jest więc rozwój smart meteringu, żeby wiedzieć jak bilansuje się energia w danych stacjach. Na tę chwilę inteligentne liczniki są instalowane tam, gdzie pojawiają się instalacje OZE" - powiedział, cytowany przez "BiznesAlert.pl", Robert Zasina.


BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Dar 30.06.2020r. 22:08
Zagraniczne elektrownie szczytowo-pompowe i zbiorniki zaporowe
jako potencjalny rezerwuar energii dla Energiewende

Przeobrażenia niemieckiego systemu energetycznego, w którym proporcja energii produkowanej ze źródeł odnawialnych (w tym takich źródeł okresowych, jak elektrownie wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne) stale rośnie, powodują zwiększenie zapotrzebowania na moce zapasowe zapewniające dostawy energii elektrycznej w czasie, gdy okresowe źródła energii nie pracują lub pracują z mniejszą niż potrzebna mocą.
Zdaniem Jürgena Stotza - przewodniczącego Niemieckiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej (WEC) - rolę zasobnika energii dla niemieckiego systemu energetycznego mogłyby odgrywać elektrownie szczytowo-pompowe i zbiorniki wodne położone poza granicami Niemiec [WEC]. Szacuje się, że w roku 2050 nadprodukcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych może w skali roku sięgnąć 38 TWh. Tymczasem w samych Niemczech elektrownie szczytowo-pompowe i zbiorniki zaporowe elektrowni wodnych mogą dostarczyć maksymalną moc 6,8 GW przez okres od 6 do 8 godzin, i pozwalają na zgromadzenie jedynie 0,05 TWh energii.
W tej sytuacji zaczęto rozważać wykorzystanie wodnych zasobników energii znajdujących się poza granicami Niemiec, przede wszystkim w krajach alpejskich oraz w Skandynawii. W raporcie opublikowanym pod koniec ubiegłego roku przez Niemiecki Komitet Światowej Rady Energetycznej, zatytułowanym "The significance of international hydropower storage for the energy transition" zajęto się kwestią wykorzystania wodnych rezerwuarów energii w Austrii, Szwajcarii, Szwecji oraz Norwegii. Łączny potencjał zasobników energii w Austrii i Szwajcarii wynosi 12 TWh, co pozwalałoby na ich wykorzystanie jako krótko- i średniookresowych stabilizatorów elektrowni fotowoltaicznych na południu Niemiec. Z kolei imponująca pojemność wodnych zasobników energii w Szwecji oraz w Norwegii równa 116 TWh umożliwiłaby ogrywanie przez nie roli długookresowych magazynów energii.
Energia wodnych zasobników energii w Skandynawii mogłaby też zastać wykorzystana pośrednio, poprzez bezpośredni przesył z Niemiec do odbiorców w Szwecji i w Norwegii, co pozwoliłoby na zaoszczędzenie energii zgromadzonej w zasobnikach wodnych. Realizacja planów współpracy niemieckiego sektora energetycznego z systemami energetycznymi krajów sąsiadujących wymaga budowy nowych linii przesyłowych. Zgodnie z szacunkami Niemieckiego Komitetu WEC, do roku 2050 mogą powstać nowe linie przesyłowe łączące Niemcy z krajami skandynawskimi o mocy przesyłowej od 7 do 12 GW, co pozwoliłaby na przesłanie od 26% do 52% nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej w Niemczech.
Tomasz Müller
Komentarz (Tomasz Müller): Rozwój odnawialnych źródeł energii produkujących energię elektryczną w sposób nieciągły wymusza stworzenie w Niemczech systemu zapewniającego ciągłość dostaw energii elektrycznej na poziomie odpowiadającym zapotrzebowaniu, niezależnie od pory doby i aktualnej prędkości wiatru. Ciągłość tę można uzyskać korzystając z kilku mechanizmów, które mogą współpracować ze sobą. Po pierwsze pożądana ilość energii elektrycznej może pochodzić z elektrowni utrzymywanych jako rezerwa mocy (Obserwator 7). Rolę elektrowni rezerwowych odgrywają obecnie w Niemczech przede wszystkim siłownie węglowe, które jednak prędzej czy później mają zostać zamknięte zgodnie z planami całkowitej rezygnacji z energetyki węglowej. Kolejnym rozwiązaniem, które może zostać wykorzystane w przyszłości wraz z rozwojem inteligentnych sieci, jest dostosowanie popytu na energię elektryczną do jej podaży. Sposób ten może ogrywać szczególnie istotną rolę w sektorze gospodarstw domowych. Jeszcze innym sposobem jest stworzenie rezerwuarów energii za pomocą nadwyżek energii elektrycznej, która może zostać wykorzystana w np. elektrowniach szczytowo-pompowych. Zaletą tej metody jest zastosowanie istniejącej i w pełni dostępnej technologii gromadzenia energii w zbiornikach elektrowni szczytowo-pompowych i w zbiornikach hydroelektrowni. Warunkiem koniecznym, choć niewystarczającym do urzeczywistnienia projektu stworzenia magazynu energii na potrzeby Energiewende, jest zbudowanie sieci linii przesyłowych wysokiego napięcia łączących Norwegię z Niemcami. Ważnym krokiem w kierunku urzeczywistnienia tych projektów jest zaangażowanie Niemiec i Norwegii w projekty budowy linii przesyłowej wysokiego napięcia - Nord.Link - łączącej Norwegię z Niemcami [CleanEnergyWire]
Wykorzystanie norweskich wodnych rezerwuarów energii elektrycznej, które przyniosłaby dodatkowy zysk dla producentów energii elektrycznej i operatorów sieci w tym kraju, jest obecnie przedmiotem szczegółowych analiz [Nortrade.com].
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE