ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EC Będzin zakończyła ubiegły rok stratą
01.07.2020r. 06:12

Mimo wzrostu przychodów o ponad 8 proc., 2019 rok był pierwszym w historii Grupy Kapitałowej EC Będzin, w której grupa poniosła stratę netto. Zarząd spółki ocenił, że miniony rok był najtrudniejszy pod względem działalności operacyjnych w obu segmentach działalności.

W 2019 roku GK EC Będzin sprzedała więcej energii elektrycznej i ciepła niż rok wcześniej. Wolumen sprzedaży ciepła wzrósł o 11,2 proc. i był na poziomie 2,375 PJ, a ilość sprzedanej energii elektrycznej wzrosło a o 7,3 proc. do 433, 833 GWh. W efekcie przychody GK w segmencie energetyki wzrosły o 9,7 proc. do poziomu 193,415 mln zł. W drugim segmencie działalności - finansowym, GK EC Będzin odnotował też wzrost poziomu przychodów ze sprzedaży, o 3,4 proc. do poziomu 29,240 mln zł. W efekcie łączne przychody od odbiorów wyniosły w 2019 roku 222,655 mln zł, wobec 204,617 mln zł rok wcześnie, co oznacza wzrost o 8,8 proc.

Jednak mimo wzrostu przychodów GK EC Będzin zakończyła ubiegły rok tak stratą operacyjną, jak i netto. Strata z działalności operacyjnej za ubiegły rok wyniosła 95,372 mln zł, wobec zysku w wysokości 23,549 mln zł rok wcześniej. Natomiast strata netto za 2019 rok była na poziomie 113,690 mln zł, podczas gdy rok wcześniej spółka wypracowała dodatni wynik finansowy netto w wysokości 618 tys. zł.

W segmencie energetyka grupa odnotowała stratę netto w kwocie 67,163 mln zł, a wynik netto z segmentu finansowego wyniósł -46,527 mln zł.
W dużej mierze na wynikach GK EC Będzin zaważyły odpisy na łączną kwotę w kwocie 106,617 mln zł. Z czego 58,871 mln zł stanowił odpis aktualizujący wartość aktywów spółki zależnej Elektrociepłownia Będzin Sp. z o. o (segment energetyka), a 44,851 mln odpisy jednostki zależnej Energetyczne Towarzystwo Finansowo -Leasingowe Energo-Utech S.A. w restrukturyzacji (segment energetyka). Dodatkowo grupa dokonał analizy utraty wartości ujawnionych relacji z klientami w wyniku czego utworzony został odpis w wysokości 2,895 mln zł

Komentując wynik prezes EC Będzin Krzysztof Kwiatkowski napisał w liście do akcjonariuszy, że duży wpływ na wyniki spółki Elektrociepłownia Będzin Sp. z o.o. działającej w sektorze energetycznym miała bardzo ciepła zima, która spowodowała znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną oraz spadające ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii. Jednocześnie prezes zwrócił uwagę, że strategia Unii Europejskiej mająca na celu ograniczenie emisyjności CO2 spowodowała znaczący wzrost ceny za uprawnienia za emisję CO2 dla źródeł węglowych, co przełożyło się na najwyższe w historii spółki koszty uprawnień do emisji umarzanych w marcu 2020 r.

Prezes Kwiatkowski zapowiedział też, że w związku z taką sytuacją zarząd podjął decyzję o długofalowym, strategicznym planie mającym na celu zbudowanie źródła pozawęglowego. Jak ujawnił w celu neutralizacji wpływu kosztów CO2, a także wpisania się w prośrodowiskową politykę Polski oraz Unii Europejskiej, opracowywane są strategie na biomasę, gaz lub spalarnię śmieci. Szczegóły tych strategicznych planów zarząd ma przedstawić radzie nadzorczej pod koniec lipca. Jednocześnie prezes zadeklarował, że zarząd pozostaje zdeterminowany, aby kontynuować poszukiwania inwestorów branżowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Jacek74 01.07.2020r. 12:39
A EC Będzin kontakt pod te inwestycje posiada? Czy tylko liczy iż nowy właściciel TC podpisze umowę wieloletnią na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jacek74 01.07.2020r. 12:39
budowa gazówki? ksiega życzeń raczej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE