ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

OPEC+ prawdopodobnie obniży cięcia produkcji ropy od sierpnia
01.07.2020r. 09:28

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po wzrostowej poniedziałkowej sesji, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację. Cena tego surowca w USA (ropa WTI) nadal porusza się tuż poniżej bariery 40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 41,50-41,60 USD za baryłkę.

Pozytywnym akcentem podczas wczorajszej sesji były dane Amerykańskiego Instytutu Paliw na temat zmiany zapasów ropy naftowej w USA. Instytut podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w tym kraju spadły o 8,15 mln baryłek. To znacznie większa zniżka niż oczekiwano - spodziewano się spadku zapasów o niecały milion baryłek. Mimo to, reakcja inwestorów na te dane była umiarkowana (chociaż wciąż oczywiście pozytywna).

(958x639)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Dane dotyczące zapasów nie wystarczyły, aby ceny ropy powróciły do wyraźnych zwyżek. Wszystko za sprawą pozostałych czynników, sprzyjających stronie podażowej na rynku tego surowca. Główne obawy inwestorów dotyczą popytu na ropę w obliczu drugiej fali pandemii. Jakiekolwiek nowe ograniczenia w transporcie czy przemieszczaniu mogłyby ponownie istotnie wpłynąć na zapotrzebowanie na ropę. Na razie dramatyczny scenariusz się nie zrealizował, ale pandemia to jeden z najmniej przewidywalnych czynników wpływających na ceny ropy.

Ponadto, istnieje duża szansa, że OPEC+ nie przedłuży dotychczasowych, rekordowych cięć produkcji ropy naftowej na sierpień. Według obecnych założeń, cięcia wynoszące 9,7 mln baryłek dziennie (czyli około 10% światowej produkcji) mają obowiązywać do lipca włącznie. Ze względu na trudną sytuację na globalnym rynku ropy, brano pod uwagę ich przedłużenie - niemniej, na razie jest to mało prawdopodobne. Agencja Reuters podaje, że jej źródła w krajach OPEC+ wskazują na największe szanse zrealizowania się scenariusza obniżenia cięć do poziomu 7,7 mln baryłek dziennie i utrzymania ich do końca 2020 r.

Notowaniom ropy naftowej obecnie brakuje sił do kontynuacji zwyżek, co wynika z faktu, że nie ma istotnego czynnika przewodniego, który uzasadniałby dalsze wzrosty notowań tego surowca. Nadpodaż na globalnym rynku ropy się utrzymuje, a ostatnie zwyżki cen surowca mogą skłaniać niektórych producentów do zwiększania wydobycia.

(958x639)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE