ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wzrost cen węgla energetycznego w maju
01.07.2020r. 12:43 01.07.2020r. 12:12

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w maju br. wzrosły o 1,2 proc. wobec kwietnia, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 5 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel dla energetyki jest droższy niż przed rokiem, dla ciepłownictwa - nieco tańszy.

Na rynkach międzynarodowych maj był natomiast kolejnym miesiącem istotnych spadków cen węgla. W europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) zmalały one w odniesieniu do kwietnia o 16,1 proc. i były o 31,8 proc. niższe niż przed rokiem.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w środę wartości, jakie osiągnęły w maju br. dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

W maju br. polski węgiel dla energetyki był o 4,2 proc. droższy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni spadek wartości indeksu rok do roku wyniósł 3,1 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła w kwietniu 267,21 zł za tonę - wobec 263,94 zł za tonę w kwietniu, 262,49 zł w marcu, 261,84 zł w lutym i 268,32 zł w styczniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w maju było to 12,11 zł za gigadżul energii, wobec 11,90 zł w kwietniu, 12,06 zł w marcu, 11,95 zł w lutym i 12,05 zł w styczniu.
Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w maju wartość 315,20 zł za tonę, wobec 331,80 zł za tonę w kwietniu, 327,21 zł w marcu, 316,14 zł w lutym i 298,77 zł w styczniu br. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w maju było to 13,24 zł za gigadżul energii, wobec 13,80 zł w kwietniu i marcu, 13,25 zł w lutym i 12,69 zł w styczniu.

Piąty miesiąc 2020 r. przyniósł dalsze spadki światowych cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). W maju br. miesięczna wartość indeksu DES ARA zmalała o 16,1 proc. w porównaniu do kwietnia br. To o 31,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Polskie majowe indeksy cenowe w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły 73,20 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 80,00 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Również w poniedziałek ARP opublikowała dane dotyczące krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w maju br. W piątym miesiącu tego roku kopalnie wyprodukowały 3,2 mln ton tego surowca (wobec 5,3 mln ton w maju 2019 r.), a sprzedały ok. 3,5 mln ton (wobec ok. 5 mln ton w maju rok wcześniej). Na zwałach w końcu maja br. leżało 7,4 mln ton surowca, wobec ponad 7,7 mln ton miesiąc wcześniej oraz ok. 3,8 mln ton przed rokiem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE