ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Obajtek: za czasów PO Orlen zarobił 2,9 mld zł, a za PiS-u - 23 mld zł
02.07.2020r. 10:54

Za czasów ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej Orlen zarobił 2,9 mld zł, a za cztery lata rządów PiS-u - 23 mld zł - poinformował w czwartek Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodał, że Orlen nadal czeka na decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą fuzji z Lotosem.

Obajtek był w czwartek gościem Radia Gdańsk. Prezes PKN Orlen został poproszony m.in. o informację dotyczącą tego, na jakim etapie są starania o połączenie Orlenu z Lotosem. "Cały czas negocjujemy z Komisją (Europejską), jesteśmy w trakcie bardzo intensywnych rozmów" - powiedział Obajtek przypominając, że Komisja ma wydać swoją decyzję w lipcu.

"Oby ta decyzja oznaczała zgodę (na fuzję). To jest decyzja ważna nie tylko dla PKN Orlen, ale też dla całej naszej gospodarki. Jest to dobra decyzja dla Lotosu i całego Pomorza. W końcu będzie firma, która będzie championem europejskim, która będzie mogła zdecydowanie mocniej inwestować, która będzie mogła zdecydowanie mocniej konkurować na rynkach zewnętrznych" - podkreślił, dodając, że połączone firmy będą mogły choćby wspólnie kupować ropę i - dzięki temu - stabilizować ceny paliw na polskim rynku.

Obejtek był też pytany o to, jak przebiega proces łączenia PKN Orlen i grupy Energa. "Tak naprawdę tę fuzję mamy za sobą. Teraz jest prowadzony cały proces badań, restrukturyzacji i szukamy pewnych połączeń z grupą Orlen. Te połączenia oczywiście będą i cały czas pracujemy, by generalnie - jak gdyby - grupa Energa była grupą, na podstawie której Orlen będzie bardziej, mocniej inwestował choćby w niskoemisyjne lub zeroemisyjne źródła wytwarzania energii" - powiedział.

"To już przynosi efekty. Proszę zobaczyć - decyzja zmiany Ostrołęki z węglówki na gazówkę - to jest bardzo ważna decyzja. Proszę zobaczyć, co stało się z giełdą - po tej decyzji rynek zobaczył, fundusze, akcjonariusze zobaczyli, że jednak w Polsce będzie prowadzony z czasami proces dekarbonizacji i automatycznie giełdy odbiły się - zdecydowanie spółki energetyczne na giełdach mają większą wartość, choćby nawet sama Energa na giełdzie ma większą wartość" - powiedział.

"Będziemy skutecznie prowadzić ten proces i rozwijać tę spółkę - bardziej, mocniej jeszcze inwestować w niskoemisyjne i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Przecież o to tak naprawdę chodzi - Energa jest znana w Polsce z tego, że ma największy udział w tej zeroemisyjnej energii i na podstawie jej doświadczeń będziemy inwestować w tę grupę, by zdecydowanie wzmocnić inwestycje w zeroemisyjne źródła wytwarzania" - dodał.
Podkreślił, że inwestycje te nie nastąpią "dziś czy jutro". "Do tego procesu musimy być przygotowani, bo niskoemisyjna czy zeroemisyjna energetyka wymaga miliardowych nakładów. Gdyby taka firma jak Energa nie miała solidnego partnera finansowego, nie stać by jej było na przeprowadzenie inwestycji w tym zakresie. Choćby taka farma (wiatrowa) na Bałtyku, to jest koszt rzędu 10 miliardów złotych, więc grupa Energa dostała bardzo mocnego partnera - właściciela finansowego, który może w zeroemisyjną energetykę inwestować" - powiedział.

Zapytany o to, skąd - w jego ocenie - bierze się krytyka fuzji firm, Obajtk odpowiedział: "To jest zwykłe politykierstwo i - przepraszam, że tak to określę - bronienie lokalnych koryt". "Gospodarkę mamy jedną i nie może być w Polsce takiego zwyczaju, że reformuje się firmę, jak do niej stuka komornik. Do tej pory taki zwyczaj był, a już takiej firmy, niestety nie da się zreformować. Pragnę przypomnieć sytuację Lotosu w 2008 roku czy też w 2014 roku" - powiedział.

"Ja mocno się dziwię, skąd generalnie krytyka (fuzji). Ale już wiem skąd, bo jeśli Platforma Obywatelska wszystko, co robi PiS neguje, no to również to z zasady neguje. Ale pragnę zaznaczyć, że nawet Platforma Obywatelska przez pewien czas miała pomysł połączenia Orlenu z Lotosem, niestety bardzo szybko się z tego wyleczyła - nie z przyczyn gospodarczych, tylko z przyczyn lokalnych watażków, którzy stwierdzili, że nie może do takiej fuzji dojść" - powiedział.

Poproszony o ocenę gospodarki w ostatnich pięciu latach Obajtek stwierdził, że miała się ona bardzo dobrze. Podkreślił, że w tym czas m.in. spadło bezrobocie, zmniejszyła się szara strefa. "Za czasów ośmiu lat Platformy Obywatelskiej Orlen zarobił 2,9 miliarda, a za cztery lata PiS-u Orlen zarobił 23 miliardy" - mówił.

Proces przejęcia Lotosu przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r. PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację w lipcu 2019 r. Miesiąc później podpisane zostało porozumienie pomiędzy koncernem a Skarbem Państwa i Grupą Lotos, określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki. KE zapowiedziała, że podejmie decyzję w sprawie fuzji do 22 lipca.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Kierowca 03.07.2020r. 07:37
"podkreślił, dodając, że połączone firmy będą mogły choćby wspólnie kupować ropę i - dzięki temu - stabilizować... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kierowca 03.07.2020r. 09:26
Mam radę dla Pana Prezesa: Może Pan jeszcze podwoić lub potroić te zyski podnosząc cenę paliw na stacjach Orlenu !... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE