ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Shell ogranicza inwestycje w Rosji, ale nadal widzi jej potencjał
02.07.2020r. 12:39

Pomimo ograniczeń inwestycji kapitałowych związanych z pandemią koronawirusa, Rosja pozostaje partnerem strategicznym Shella. Współpraca ma owocować rozwojem obecnych i przyszłych projektów w sektorze energetycznym - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl prezes Royal Dutch Shell Serdik Kremers w wywiadzie dla TASS.

Kremers poinformował, że ze względu na koronawirusa oraz niskie ceny węglowodorów, spółka w tym roku ograniczy wydatki na inwestycje z 25 mld dolarów do 20 mld dolarów. Cięcia obejmą również przedsięwzięcia w Rosji.

45 procent będą stanowić oszczędności w segmencie upstream. Sektor downstream dotkną trzydziestoprocentowe cięcia, a wydatki na inwestycje w LNG i nowe źródła energii zostaną zmniejszone o 25 procent.

Wśród projektów, których dotkną ograniczenia Kremers wymienił wspólne przedsięwzięcia realizowane z Gazprom Nieft.

- Została opracowana redukcja kosztów operacyjnych we wszystkich regionach obecności firmy. W ramach nakładów inwestycyjnych byliśmy zmuszeni obniżyć koszty wiercenia w naszych wspólnych projektach w Rosji. Ponadto niestety musieliśmy zawiesić niektóre nowe projekty z powodu niekorzystnych warunków zewnętrznych - powiedział prezes Shell.
Jednym z takich projektów jest zagospodarowanie w ramach konsorcjum Meretojachaneftegaz. Shell jednak zamierza dalej realizować projekty w sektorze ropy i gazu m.in Salym, Gajdam czy Sachalin 2.

Shell uważa, że rynek LNG nadal ma perspektywy rozwoju o co najmniej cztery procent rocznie, i w tych projektach zamierza rozwijać współpracę w Rosji.

W wywiadzie padło również pytanie o budowę gazociągu Nord Stream 2.

- Shell w tym projekcie jest jedynie pożyczkodawcą. Wszelkie negocjacje dotyczące procesu budowy odbywają się przez spółkę Nord Stream 2 AG, której nie jesteśmy udziałowcem. Wierzymy, że ukończenie tego projektu jest ważne, bez względu kiedy się to dokładnie stanie. Nord Stream 2 zapewni Europie dostęp do stabilnych dostaw gazu w konkurencyjnych cenach - konkluduje cytowany przez BiznesAlert.pl Kremers
TASS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE