ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Złożono wniosek o pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Paks II
02.07.2020r. 13:22

Wniosek o pozwolenie na budowę dwóch reaktorów WWER-1200 w istniejącej elektrowni jądrowej w Paks został wczoraj przesłany do węgierskiego Urzędu ds. Energii Atomowej (HAEA) przez Paks II Limited. Organ regulacyjny oświadczył, że ma 12 miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie wniosku, ale w razie potrzeby okres ten może zostać przedłużony o trzy miesiące.

Istniejąca elektrownia Paks, położona 100 km na południe od Budapesztu, składa się z czterech dostarczonych przez Rosję reaktorów wodnych ciśnieniowych WWER-440, które rozpoczęły pracę w latach 1982-1987. Rosja i Węgry podpisały na początku 2014 r. umowę międzyrządową na dostawę przez rosyjskie przedsiębiorstwa i ich międzynarodowych podwykonawców dwóch reaktorów WWER-1200 oraz udzielenie przez Rosję pożyczki państwowej w wysokości do 10,0 mld EUR (11,2 mld USD) na sfinansowanie 80 proc. projektu Paks II.

Złożenie w formie elektronicznej 283 000-stronicowej aplikacji ogłosił János Süli, minister odpowiedzialny za projektowanie, budowę i uruchomienie dwóch nowych reaktorów w Paks oraz kierownictwo Paks II Limited na spotkaniu z udziałem regionalnych burmistrzów i polityków.

"Przedłożona dziś dokumentacja szczegółowo określa, w jaki sposób jednostki planowane dla Paks spełniają wszystkie wymagania, zarówno krajowe jak i Unii Europejskiej oraz zasady bezpieczeństwa", powiedział Süli.

Aby opisać zakres dokumentacji, Süli powiedział, że gdyby były tradycyjnie ułożone w segregatory, jeden na drugim, dokumenty byłyby wyższe niż dziesięciopiętrowy dom i gdyby były ułożone obok siebie, obejmowałyby 42 boiska do koszykówki.

Urząd HAEA przekazał informację, że ze względu na złożoność zadania oceny wniosku ponad połowa ze 180 pracowników będzie uczestniczyć w projekcie. Organ regulacyjny powiedział również, że będzie polegał na opinii ekspertów zewnętrznych i zaprosił misję przeglądu bezpieczeństwa technicznego Międzynarodowej Agencji Atomowej (MAEA), która rozpocznie się pod koniec 2020 r.
"Celem jest przeprowadzenie niezależnego międzynarodowego przeglądu eksperckiego we współpracy z MAEA w sprawie wstępnego raportu z analizy bezpieczeństwa, który stanowi podstawę wniosku o pozwolenie na budowę" - powiedział HAEA. "Podczas procesu przeglądu zespół oceni, czy planowane nowe jednostki w Paks są zgodne ze standardami bezpieczeństwa MAEA. Raport z ich ustaleniami zostanie uwzględniony przez HAEA podczas podejmowania decyzji".

W 2014 r. HAEA wydała licencję na badanie i ocenę terenu, a w 2017 r. zgodę na lokalizację. Zgodnie z węgierskim prawem jądrowym wnioski o pozwolenie na budowę dla niektórych działań związanych z przygotowaniem terenu można składać nie wcześniej niż trzy miesiące po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę. Zezwolenia te obejmują taką działalność jak: prace ziemne, wykonanie wykopu pod fundament, budowę ściany szczelinowej, a także produkcję elementów z długim terminem realizacji, jak np. zbiornik ciśnieniowy reaktora.

Süli powiedział, że prace ziemne w Paks II mogą zatem rozpocząć się na początku 2021 r., po uzyskaniu zezwolenia na przygotowanie placu budowy. Oczekuje, że firma projektowa otrzyma koncesję na budowę głównego budynku we wrześniu 2021 r., po której mogą rozpocząć się prace budowlane.

"Budowa dwóch nowych bloków jądrowych jest poważną szansą dla regionu, zostanie poczynionych wiele powiązanych inwestycji: drogi, mieszkania, hale fabryczne, zostaną wprowadzone ulepszenia w dziedzinie opieki zdrowotnej, edukacji i wiele innych usług - powiedział minister. "W związku z inwestycją będziemy również wdrażać złożony, skoordynowany program rozwoju regionalnego".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE