ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy uruchomią wirtualną elektrownię złożoną z elektrolizerów
03.07.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, dwa niemieckie koncerny uruchomią wirtualną elektrownię grupującą 150 elektrolizerów produkujących wodór, ściągając z rynku nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej.

Plan niemieckich firm E.ON oraz Thyssenkrupp zakłada komercjalizację technologii czystego wodoru, wytwarzanego z nadwyżek odnawialnej energii pochodzącej z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.

Plan zakłada uruchomienie na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii aż 150 mniejszych elektrolizerów, których łączna moc sięgnie 600 MW. Za ich dostawę będzie odpowiadać Thyssenkrupp, a E.ON ma zająć się włączeniem instalacji w hurtowy rynek energii.

Elektrolizery mają być aktywowane w czasie występowania nadwyżek energii na rynku, co może wynikać ze wzmożonej pracy elektrowni wiatrowych czy słonecznych. W takich okresach na niemieckim rynku regularnie występują ujemne ceny energii, co oznacza, że wytwórcy dopłacają za odbieranie produkowanej przez nich energii.

Niemieckie firmy mają już za sobą pilotaż z wykorzystaniem elektrolizera o mocy 2 MW, który był realizowany w Duisburgu i zapewniają, że są w stanie skalować przetestowaną technologię.
W ubiegłym miesiącu niemieckie władze przyjęły narodową strategię wodorową, której realizacja ma umożliwić dalszą dekarbonizację niemieckiej gospodarki, zapewniając alternatywę dla produkcji energii z paliw kopalnych.

Niemiecka strategia wodorowa zakłada zwiększenie mocy elektrolizerów produkujących czysty wodór do 5 GW do roku 2030 oraz 10 GW do roku 2040.

W procesie elektrolizy mają być wykorzystywane nadwyżki energii odnawialnej, w tym produkowanej przez niemieckie farmy wiatrowe na morzu. Berlin przyjął ostatnio cel zwiększenia zainstalowanej mocy morskich wiatraków do 20 GW do roku 2030 oraz 40 GW do roku 2040.

Przy okazji przedstawiciele niemieckiego rządu podkreślają, że rozwojowi krajowego potencjału wytwarzania czystego wodoru ma towarzyszyć budowa nowego krajowego przemysłu i nowej gałęzi w eksporcie. W badania nad zastosowaniem zielonego wodoru zaangażowane są już takie niemieckie koncerny jak Audi czy BMW, a Siemens dostarcza już elektrolizery do pierwszych pilotażowych projektów zakładających produkcję H2 z energii odnawialnej.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: max 06.07.2020r. 11:49
Ciekawe jaki jest tego rachunek ekonomiczny i kto za to zapłaci. I kto to tak beznadziejnie nazwał "wirtualna... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 06-07-2020r. 12:46 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE