ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Solidarność proponuje nowe projekty do rządowego Programu dla Śląska
03.07.2020r. 17:27

Wpisanie do rządowego Programu dla Śląska projektów z dziedziny niskoemisyjnej energetyki węglowej: w tym energetyki gazowo-parowej ze zintegrowanym zgazowywaniem węgla oraz rozwoju technologii bezemisyjnej synergii węglowo-jądrowej - rekomenduje śląsko-dąbrowska Solidarność.

Jak wynika z rozesłanego w piątek stanowiska organizacji, która była współinicjatorem ogłoszonego z końcem 2017 r. Programu dla Śląska, opracowała ona listę projektów, które powinny otrzymać priorytetową rangę w Programie. To dotychczasowe, zapisane w nim inwestycje, które nie były dotąd realizowane, ale też nowe przedsięwzięcia.

W połowie czerwca br. w Katowicach obradowała rada wykonawcza ds. Programu dla Śląska pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podał następnie, że z ogólnej puli środków programu - łącznie 61-62 mld zł - w projekty jest już "zaangażowanych" 58 mld zł; a 22 mld zł to już "realnie pracujące pieniądze".

Premier zapowiadał też, że rada wykonawcza ds. Programu w ciągu dwóch tygodni dokona przeglądu projektów. Odnosząc się do tego w następnych dniach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz diagnozował, że "premier zrozumiał, że ponad 50 proc. tego programu nie działa", a realizowane są praktycznie tylko inwestycje drogowe i kolejowe.

Kolorz zapowiadał też, że śląsko-dąbrowska Solidarność będzie rekomendowała zrewidowanie Programu dla Śląska i dostosowanie go do nowych realiów, będących wynikiem epidemii Covid-19 oraz wprowadzanej przez Komisję Europejską koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu. Następnie zarząd największej regionalnej struktury Solidarności przyjął 30 czerwca stanowisko w tej sprawie.

Związkowcy wyrazili w nim satysfakcje z objęcia przewodnictwa w radzie wykonawczej Programu przez premiera. Przypomnieli, że od wielu miesięcy wskazywali, że najważniejsze projekty zapisane w rządowej strategii rozwoju woj. śląskiego nie są realizowane. "Liczymy, że nadzór ten pozwoli znacząco przyspieszyć wdrażanie kluczowych dla naszego regionu inwestycji" - napisali.
Na liście dotychczasowych inwestycji, którym w ocenie związku należy nadać priorytet, znalazły się: budowa kompleksu produkcji wodoru z gazu koksowniczego przez Grupę JSW przy pomocy finansowania z NCBR, rewitalizacja bloków energetycznych 200 MW w Elektrowni Łaziska oraz budowa opalanego węglem kamiennym nowego bloku kogeneracyjnego w elektrowni w Rybniku. Druga grupa to innowacyjne projekty z dziedziny niskoemisyjnej energetyki węglowej. Jeden z nich to budowa na Śląsku instalacji IGCC (blok energetyczny gazowo-parowy ze zintegrowanym zgazowywaniem węgla).

"Obecnie na świecie funkcjonuje kilkadziesiąt instalacji IGCC. Dynamiczny rozwój tej technologii obserwowany jest szczególnie w Japonii. IGCC charakteryzuje się znacznie wyższą od konwencjonalnych bloków energetycznych sprawnością (45 - 55 proc.) oraz bardzo niską emisyjnością, co jest szczególnie istotne z uwagi na politykę klimatyczną UE. Szacuje się, że za kilka lat bloki IGCC osiągną poziom usuwania CO2 na poziomie 95 proc." - argumentuje Solidarność. Inny projekt dotyczy rozwoju technologii bezemisyjnej synergii węglowo-jądrowej z wykorzystaniem wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych VHTR, która pozwala na bezemisyjną produkcję energii elektrycznej oraz metanolu z węgla kamiennego.

"Jeszcze kilka lat temu barierą rozwoju był brak dostępności na rynku reaktorów VHTR o odpowiednich parametrach. Obecnie jednak proces komercjalizacji tej technologii trwa już w wielu krajach na świecie" - napisano w stanowisku Zarządu Regionu. Śląsko-dąbrowska Solidarność rekomenduje również wpisanie do Programu dla Śląska budowy instalacji utylizacji metanu z powietrza kopalnianego za pomocą turbin hybrydowych na mieszaninę metan-powietrze-węgiel. Technologia ta umożliwia produkcję energii elektrycznej z metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń w połączeniu z odpadowym niskokalorycznym węglem. W ocenie regionalnych władz związku realizacja tych rekomendacji może stać się początkiem tworzenia krajowej polityki klimatycznej - w odróżnieniu od strategii Unii Europejskiej, która według związku dąży do realizacji celów ekologicznych wyłącznie poprzez nakazy dotyczące redukcji CO2 kosztem likwidacji całych gałęzi gospodarki i utraty setek tysięcy miejsc pracy.

Związkowcy uważają, że polska polityka klimatyczna powinna opierać się na inwestycjach w nowe technologie, które umożliwią wykorzystanie istniejącego potencjału przemysłowego i krajowych surowców energetycznych, a jednocześnie pozwolą realizować ambitne cele dotyczące obniżenia emisji CO2.

"Jedynie takie przewartościowanie założeń polityki klimatycznej pozwoli dokonać prawdziwie sprawiedliwej transformacji. Inwestycje w modernizację tradycyjnego przemysłu połączone z budową innowacyjnych sektorów gospodarki to jedyny sposób, aby uchronić nasz region przed trwałą społeczno-gospodarczą degradacją, która jest nieunikniona w przypadku wdrożenia modelu transformacji zapisanego w unijnej strategii Europejskiego Zielonego Ładu" - napisano w dokumencie.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 03.07.2020r. 20:22
Związkowcy się stali wybitnymi specami od energetyki tylko muszą się jeszcze nauczyć ekonomii.
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 07-07-2020r. 19:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jarek 04.07.2020r. 00:04
Import energii elektrycznej błyskawicznie nam rośnie. Już prawie 8% prądu sprowadzamy od sąsiadów, bo mamy Najdroższą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE