ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Akcja oczyszczania torfowiska pod Rogowem po wycieku z rurociągu, który uszkodzili złodzieje paliwa
04.07.2020r. 15:23

Specjalistyczna firma wynajęta przez PERN rozpoczęła akcję oczyszczania torfowiska w okolicy zbiornika w Rogowie (Łódzkie), po tym jak pod koniec czerwca do środowiska trafił produkt z rurociągu uszkodzonego przez złodziei paliwa - podała w sobotę spółka.

Informując o prowadzonych działań, PERN wyjaśnił, że ich "celem jest zabezpieczenie zbiornika w Rogowie przed wydostawaniem się substancji z terenu torfowiska, ale także systematyczne usuwanie jej z samego torfowiska".

"Specjalistyczna firma wynajęta przez PERN rozpoczęła akcję oczyszczania torfowiska w okolicy zbiornika w Rogowie, po tym jak do środowiska trafił produkt z rurociągu uszkodzonego przez złodziei paliwa" - podała spółka w sobotnim komunikacie. Jak podkreśliła, "tym samym Państwowa Straż Pożarna i zakładowa straż pożarna PERN skoncentrowały swe działania na samym akwenie wodnym".

PERN zaznaczył, iż "służby na bieżąco monitorują stan okolicznych wód, prowadzą niezbędne badania środowiska, aby mieć całkowitą pewność, że sytuacja nie zagraża mieszkańcom". "Na zbiorniku Rogów oraz na rzece Mroga, aż do miasta Głowno, rozstawiono specjalistyczne zapory, które ograniczają rozprzestrzenianie się produktu" - wyjaśniła spółka.

PERN podał przy tym, że z pomocą posiadanych dronów monitoruje teren, aby "zidentyfikować wszystkie miejsca dotknięte skutkami zdarzenia". Według spółki, "prace na akwenie wodnym prowadzone są z zastosowaniem łodzi i pontonów, operujących zaporami pływającymi i sorpcyjnymi, aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się produktu i jak najszybciej zebrać go z powierzchni wody.
"Jednocześnie z uwagi na prowadzone prace związane z oczyszczaniem terenu oraz zagrożenie pożarowe, miejsce zdarzenia zostało objęte zakazem wstępu" - zaznaczył PERN.

PERN to państwowy, strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, odpowiadający za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Zajmuje się też magazynowaniem zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

Plamy oleju unoszące się na powierzchni wody na zbiorniku w Rogowie pod Łodzią zauważyli pod koniec czerwca wędkarze - w pobliżu zbiornika przebiega należący do PERN rurociąg paliwowy relacji Płock-Koluszki. Jak informowała wówczas rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi Joanna Kącka, "ze wstępnych ustaleń wynika, że nieznani sprawcy wykonali odwiert w pobliskim rurociągu i regularnie kradli paliwo". Oprócz policji, sprawę wycieku paliwa bada także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi.

Tuż po wykryciu wycieku ma miejsce skierowano 15 zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczne zespoły ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Brzezin, Łodzi i Piotrkowa. Do akcji ratunkowej dołączyli także przedstawiciele zakładowej straży pożarnej PERN, wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Wcześniej, po wykryciu nielegalnego odwiertu, wstrzymana została dystrybucja paliwa uszkodzoną magistralą. Po jej naprawie - została wznowiona. Jeszcze pod koniec czerwca PERN zapewnił, że w trybie pilnym przeprowadzi rekultywację terenu w miejscu zdarzenia.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE