ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki operator sieci szykuje się na 100 proc. energii z OZE
06.07.2020r. 16:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Obsługujący system energetyczny we wschodniej części Niemiec operator 50Hertz deklaruje przygotowanie się na sytuację, w której całość energii przesyłanej jego sieciami będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. CEO niemieckiego operatora Stefan Kapferer ocenia, że stan równoległego funkcjonowania konwencjonalnych elektrowni i odnawialnych źródeł energii dobiega końca, a w nowej energetycznej rzeczywistości OZE muszą wziąć na siebie zapewnienie usług systemowych.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby prowadzić transformację energetyczną - ale teraz z nową, pełną prędkością - zapewnia szef 50Hertz.

Zgodnie z aktualnymi, rządowymi celami Niemcy w 2030 roku chcą osiągnąć 65-procentowy udział energii odnawialnej w swoim miksie wytwarzania.

Teraz przed szereg wychodzi obsługujący sieć przesyłową we wschodniej części Niemiec operator 50Hertz należący w 80 procentach do operatora systemu energetycznego Belgii - firmy Elia, a w 20 procentach do niemieckiego, federalnego banku KfW.

50Hertz ogłosił podjęcie działań, które umożliwią mu zarządzanie siecią, w której 100 procent energii będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Niemiecki operator chce być na to gotowy najpóźniej w roku 2032.

W tym celu 50Hertz ma postawić na digitalizację swoich sieci, a także ma angażować się w innowacyjne projekty z zakresu łączenia sektorów elektroenergetyki, ciepłownictwa i transportu - w tym związane z produkcją tzw. zielonego wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy z nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Zdjęcie z rynku nadwyżek energii poprzez wykorzystanie jej do produkcji zielonego wodoru - jak również produkcja energii elektrycznej ze zmagazynowanego wodoru - to jedno z rozwiązań, które mogą pomóc operatorom takim jak 50Hertz w stabilizowaniu systemu energetycznego bazującego na generacji z zależnych pogodowo źródeł OZE - niwelując koszty działań podejmowanych obecnie przez operatorów, mających na celu bilansowanie popytu i podaży na energię.

Niemiecki operator zapowiada ponadto, że będzie wspierać działania na poziome federalnym oraz w poszczególnych landach zmierzające do zwiększenia podaży terenów, na których będzie można budować kolejne farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

50Hertz podkreśla, że jego celem jest wzmacnianie konkurencyjności niemieckiego przemysłu i przyciąganie nowych inwestycji poprzez umożliwienie zaopatrzenia w 100 proc. energii odnawialnej przedsiębiorstw funkcjonujących i inwestujących na terenie landów i miast - w tym Berlina i Hamburga, które znajdują się na obszarze działalności tego operatora.
Już obecnie większość energii przesyłanej sieciami 50Hertz pochodzi z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

W ubiegłym roku udział OZE w niemieckim miksie wytwarzania wzrósł do 46 proc., a w pierwszej połowie 2020 roku wyniósł nawet niemal 56 proc.

Rekordowo dużo energii odnawialnej za naszą zachodnią granicą muszą przyjąć sieci 50Hertz, który podał, że udział OZE - głównie z niesterowalnych źródeł, jakimi są elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne - w przesłanej w 2019 roku energii wzrósł do 60 proc. To oznaczało wzrost o 5 pkt proc. w stosunku do wyniku z roku 2018.

CEO firmy Elia, Chris Peeters, stwierdził kilka miesięcy temu w wywiadzie dla Reutersa, że jeszcze kilka lat temu sieci były gotowe na przyjęcie maksymalnie około 20-30 proc. energii z niesterowalnych źródeł OZE, jednak wykonana w międzyczasie praca operatorów pozwoliła na zwiększenie tego udziału. Pomóc miały m.in. doświadczenia z odnotowanego w Europie w 2015 roku zaćmienia Słońca, które skutkowało nagłymi wahaniami generacji z fotowoltaiki.

- Lepiej rozumiemy, czym ma być elastyczność, jak reagować na sygnały płynące z rynku i jak inwestować w digitalizację. Powiedziałbym, że kolejnym przełomem będzie udział [red. OZE] na poziomie 70-80 proc. - ocenił szef belgijskiego operatora.

Z kolei CEO 50Hertz, Stefan Kapferer, szacował, że aby sprostać dalszemu wzrostowi udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym Niemiec, do 2030 roku konieczne są inwestycje w sieci przesyłowe warte nawet około 60 mld euro.


Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: max 07.07.2020r. 09:48
Nie mam nic przeciwko o ile operator nie będzie przerzucał kosztów na odbiorców. Przetwarzanie energii w wodór i z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fizyczny 08.07.2020r. 16:50
w bezwietrzną noc nie ma problemu... zero napięcia w sieci będą działać wirtualne elektrownie i wirtualni odbiorcy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 08.07.2020r. 16:52
"inwestycje w sieci przesyłowe warte nawet około 60 mld euro" Ile z tego wędzie wynosić prowizja a ile... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE