ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin: inwestycje kołem zamachowym gospodarki
06.07.2020r. 14:41

Stawiamy na inwestycje, są one kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. W Płocku, w zakładzie głównym PKN Orlen, uczestniczył on we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę instalacji visbreakingu, która zwiększy uzysk paliw.

Według płockiego koncernu, instalacja visbreakingu, której budowa kosztować będzie ok. 1 mld zł, powstanie do końca 2022 r. Dzięki instalacji zwiększy się tam uzysk benzyny i oleju napędowego z przerobu ropy naftowej. Spółka podała, że po uruchomieniu instalacji visbreakingu "EBITDA koncernu wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie".

"Inwestycje to jest coś, co jest dzisiaj kołem zamachowym polskiej gospodarki" - powiedział wicepremier Sasin podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę instalacji visbreakingu na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku. Jak podkreślił, inwestycje mają szczególne znaczenie w trudnym okresie pandemii koronawirusa, który stawia wiele wyzwań. Zaznaczył przy tym, iż rząd wspiera w tym czasie aktywność biznesową poprzez wdrażanie kolejnych tarcz antykryzysowych.

"Dzisiaj stawiamy na inwestycje, bo inwestycje pozwolą nam bardzo szybko wyjść z kryzysu, pozwolą nam się szybko rozwijać" - oświadczył wicepremier, minister aktywów państwowych. W tym kontekście wspomniał o wielkich inwestycjach związanych z rozbudową infrastruktury, jak drogi, trasy kolejowe czy planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przypomniał także o przedsięwzięciach realizowanych przez samorządy przy wsparciu programów rządowych, a także o zadaniach prowadzonych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Jak zaznaczył Sasin, "spółki Skarbu Państwa to te podmioty, które powinny inwestować, powinny dawać przykład innym firmom, jak w tych czasach stawiać na inwestycje i jak z tych inwestycji tworzyć dobrą perspektywę przyszłości dla siebie i dla całej polskiej gospodarki".

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił, że płocki koncern musi inwestować, aby zdecydowanie szybciej mógł się rozwijać. Jak podał, w tym roku kwota inwestycji wyniesie tam 8 mld zł, głównie w Polsce.

"Szybkie inwestycje, sprawdzone inwestycje, pozwalają poprawić nasza wydajność finansową, pozwalają rozwijać naszą firmę" - powiedział szef PKN Orlen. Dodał, że jednym z istotnych procesów inwestycyjnych dla płockiego koncernu jest rozwój segmentu petrochemii, który - jak oznajmił - "sięgnie parunastu miliardów złotych". "To zdecydowanie jeszcze bardziej nas napędzi, bardziej napędzi całą naszą gospodarkę" - ocenił. Obajtek wspomniał też o projektach PKN Orlen związanych z energetyką, nisko i zeroemisyjną, a w tym kontekście także o niedawnym przejęciu Grupy Energa.
"Również musimy patrzeć na podstawowy nasz biznes, jakim są paliwa. Również idziemy w tym kierunku. Inwestycja w instalację visbreakingu pozwoli nam bardziej przerabiać ropę na produkty bardziej marżowe, wyciskać z baryłki produkty bardziej marżowe" - mówił prezes PKN Orlen. Dodał, że inwestycja ta, obliczona na 30 miesięcy, pochłonie ok. 1 mld zł. "Szybko planujemy, szybko prowadzimy proces inwestycyjny" - dodał.

Obajtek odniósł się też do innych realizowanych w tym roku zadań na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku - modernizacji instalacji hydrokrakingu i instalacji hydroodsiarczania olejów napędowych. "Dodatkowo uzyskamy oleju napędowego około 460 tys. ton, czyli zdecydowanie poprawimy swoją rentowność, opłacalność produkcji" - podkreślił.

Według PKN Orlen, szacuje się, że łącznie po zakończeniu wszystkich inwestycji, które realizowane są obecnie w rafinerii w Płocku, czyli po 2022 r., EBITDA wzrośnie tam o ponad 600 mln zł rocznie.

PKN Orlen podał, że instalacja visbreakingu na terenie głównego zakładu produkcyjnego spółki zostanie zbudowana w oparciu o licencję firmy Shell - CB&I Nederland, a jej wykonawcą będzie konsorcjum KTI Poland - jako lider oraz IDS-BUD - jako uczestnik. Jak wyjaśnił płocki koncern, w instalacji tej pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe - benzynę i olej napędowy. "Oznacza to, że rafineria będzie mogła prowadzić jeszcze bardziej pogłębiony przerób ropy naftowej, a tym samym uzyskiwać większe o kilka punktów procentowych ilości paliw z baryłki niż dotychczas" - podkreśliła spółka.

PKN Orlen zwrócił uwagę, że proces visbreakingu to technologia sprawdzona i stosowana już w Grupie Orlen, w tym w rafineriach w Czechach i na Litwie.

PKN Orlen to największy podmiot branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jeden z największych w tym segmencie w Europie. Według danych publikowanych przez płocki koncern, Skarb Państwa posiada tam 27,52 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 7,34 proc., Aviva OFE Aviva Santander - 6,29 proc., natomiast pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 58,85 proc. akcji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE