ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes Energinet Gas TSO: Polska potrzebuje czasu na transformację energetyczną. Baltic Pipe może pomóc
07.07.2020r. 08:09

Z początkiem tego roku w Danii zostały rozpoczęte prace budowlane elementów gazociągu Baltic Pipe łączącego złoża gazu w Norwegii z Polską. Tym samym mimo, że projekt został zatwierdzony przez rząd duński w 2018 roku, dopiero teraz rozgorzała szersza debata o sensie przedsięwzięcia w ojczyźnie Hamleta. Jak informuje BizesAlert.pl Torben Brabo, prezes operatora sieci przesyłowej części gazowej w Danii, firmy Energinet Gas TSO wyjaśnia na stronie operatora, a także głównych serwisów informacyjnych w Danii sens realizacji tej inwestycji.

Prezes Brabo podkreśla, że projekt niesie ze sobą korzyści dla Polski i Danii oraz pozostałych krajów Unii Europejskiej. - Uczestnicząc w tym projekcie, pomagamy Polsce zredukować emisję CO2 w szybki i wyraźny sposób. Polska jest obecnie głównym konsumentem węgla, a ponieważ gaz emituje znacznie mniej CO2 niż węgiel korzystna byłaby w Polsce zamiana węgla na gaz - powiedział. Duńczyk dodaje, że ostrożne szacunki pokazują, iż gdyby tylko 10 procent przepustowości Baltic Pipe przeznaczyć na zastąpienie węgla gazem, to emisje CO2 zmniejszyłoby się o 1,1-2,2 mln ton rocznie. - Jednocześnie Polska chce uniezależnić się od rosyjskich dostaw gazu - dodaje Brabo. Jednocześnie zwrócił uwagę, że zmiana miksu energetycznego Polski jest korzystna dla klimatu.

Duńczyk podkreśla także zalety wynikające z partycypowania Danii przy Baltic Pipe, - Odbiorcy gazu w Danii będą mieli większe bezpieczeństwo dostaw, ponieważ nowy gazociąg zapewni dostęp do większej liczby źródeł dostaw w Europie. Dla wielu jest rzeczą oczywistą, że w gniazdku znajduje się energia elektryczna, a w rurach gaz, ale wymaga to logistyki, utrzymywania zapasów i radzenia sobie w sytuacji, w której jedno ze źródeł zaopatrzenia przestanie działać. Na przykład, teraz importujemy gaz z Niemiec, ponieważ przebudowywane jest pole Tyra na Morzu Północnym - argumentuje Brabo.

Wymienia ona także wymierne korzyści dla Duńczyków. Baltic Pipe oznacza nowe dochody z tytuł taryf i przesyłu surowca przez terytorium duńskie. - Na przykład duńskie firmy, które są dużymi odbiorcami gazu, mogłyby zaoszczędzić setki tysięcy koron rocznie, ponieważ odbiorcy gazu z Polski i Europy Środkowej będą łożyć na istniejący duński system przesyłu gazu za pomocą taryf - wskazał.

Duńczyk wyjaśnia, że Energinet stara się być jak najbardziej transparenty. - W Energinet organizowaliśmy spotkania obywatelskie, spotkaniami z interesariuszami, przeprowadzaniem wywiadów, uczestnictwem w debatach i wieloma innymi. Otrzymaliśmy ponad 300 odpowiedzi na konsultacje i odbyliśmy spotkania z około 500 właścicielami gruntów. Tylko w tym roku projekt był omawiany w mediach ponad 300 razy - mówi prezes.
Koszty

Brabo powiedział, że całkowity koszt gazociągu szacowany jest się na 12-16 mld duńskich koron. Dania wyda na ten projekt ok. 6,5 mld duńskich koron. - Projekt jest opłacany w 100 procentach przez użytkowników gazociągu poprzez taryfy - czyli odbiorców gazu w Polsce i Europie Wschodniej. Energinet ma już umowy z użytkownikami na pokrycie kosztów. Zaprzeczył on jednocześnie informacjom, że każdy z Duńczyk dokłada 2000 koron do projektu.
Duńczyk przyznaje, że budowa gazociągu przesyłającego paliwo kopalne w świecie zielonej transformacji może wydawać, że niezrozumiałe, jednak trzeba być realistą. - Podobnie jak reszta UE, Polska musi przejść zieloną transformację. - Przejście na 100 procent energii odnawialnej w krótkim okresie nie jest po prostu realną alternatywą w Polsce, gdzie węgiel jest niezbędny, aby Polacy mogli produkować ciepło i energię elektryczną. Można powiedzieć, że Polaków nie stać na model duński, aby zmienić system energetyczny na zielony. Przechodzą oni transformację w stronę gazu, odchodząc od węgla na gaz ziemny, który jest tani i sprzyja redukcji emisji CO2 - dodaje Duńczyk.

Argumentuje on, że nawet gdyby Dania pomogła Polsce w budowie energetyki słonecznej i wiatrowej, nie byłoby to wystarczające, ponieważ polska sieć nie jest jeszcze gotowa od odbioru i dystrybucji dużych ilości energii z nowych systemów słonecznych i wiatrowych. Jednocześnie potrzebne jest stabilne źródło energii, aby uzupełnić wiatr i słońce w dni, kiedy nie ma wiatru czy dostatecznej ilości energii ze słońca. - . W Danii mamy liczne międzynarodowe połączenia elektroenergetyczne z naszymi sąsiadami w UE, które zapewniają nasze stabilne dostawy energii - wskazał.

- Polska jest już na dobrej drodze w rozwoju sektora wiatrowego, ale sfera finansowa nie pozwala, aby Polska przechodziła bezpośrednio z węgla na wiatr i energię słoneczną. To zajmuje lata przygotowań. Warto pamiętać, że w Danii potrzebowaliśmy na to co najmniej 25-30 lat. Gaz ziemny w obecnej formie ma być stopniowo wycofywany, ale przez wiele lat nadal będzie głównym źródłem energii w wielu miejscach w Europie - powiedział.

Brabo przyznaje, że Baltic Pipe, podobnie jak reszta duńskiego i europejskiego systemu energetycznego, musi dążyć do celu neutralności klimatycznej w 2050 roku. - Jest to ogromne wyzwanie całego sektora energetycznego, ale jednocześnie trwa szybki rozwój. Jest zatem zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy gaz, który będzie działał w europejskim systemie gazowym w 2050 roku będzie surowcem, w którym CO2 będzie eliminowane, magazynowane lub wykorzystywane do innych celów. Norwegowie, którzy dostarczą gaz na potrzeby Baltic Pipe, starają się, aby gaz ziemny był neutralny - podkreślił prezes.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE