ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aukcje napędzają inwestycje wiatrowe w Rosji
07.07.2020r. 16:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w ciągu ostatnich trzech lat w Rosji powstały farmy wiatrowe o mocy kilkuset megawatów, a obecnie trwa budowa kolejnych - w tym największej na świecie farmy wiatrowej, która powstanie za kołem podbiegunowym.

Budowa pierwszej farmy wiatrowej w Rosji zaczęła się zaledwie w 2017 roku. Zrealizował ją Fortum. Później fiński koncern skutecznie uczestniczył w aukcjach, startując w nich w konsorcjum z rosyjskim koncernem Rusnano.

W ciągu ostatnich trzech lat w Rosji powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 641 MW, z czego 532 MW produkuje energię rozliczaną w systemie aukcyjnym.

Obecnie z tego systemu korzysta pięć farm wiatrowych, których budowa jest konsekwencją skutecznie złożonych ofert aukcyjnych. Oprócz konsorcjum Fortum i Rusnano należą one do rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom, a także włoskiej grupy Enel.

Jak wylicza rosyjskie stowarzyszenie branży wiatrowej RAWI, obecnie w trakcie budowy są kolejne cztery farmy wiatrowe, które będą zlokalizowane na południu Rosji - w Obwodzie Rostowskim, w Kraju Stawropolskim, a także w Republice Kałmucji - i które mają być gotowe jeszcze w tym roku.

W budowie jest też jedyna farma wiatrowa, która nie będzie zlokalizowana w południowej części Rosji. Chodzi o farmę wiatrową, która powstanie w Obwodzie Murmańskim i którą zbuduje Enel. Ta fama wiatrowa ma rozpocząć produkcję energii w 2021 r.

Moc tej farmy wiatrowej wyniesie 201 MW i jak zapewnia Enel, będzie to największa inwestycja wiatrowa za kołem podbiegunowym. Roczna produkcja energii ma sięgać około 750 GWh, a koszt tej inwestycji ma wynieść 273 mln euro.
Będzie to jednocześnie największa farma wiatrowa w Rosji. Przekroczy o 1 MW moc obecnie największej farmy wiatrowej, którą w Obwodzie Rostowskim uruchomiło konsorcjum Fortum i Rusnano.

Rosyjskie władze liczą, że dzięki kolejnym aukcjom do 2024 r. w Rosji powstaną elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 5 GW.

Rosyjski system aukcji zakłada stałe wsparcie dla odnawialnych źródeł energii w okresie 15-letnim, a także ma gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu.

Warunkiem rosyjskiego systemu wsparcia dla OZE jest udział określonej ilości komponentów w instalacjach produkujących energię rozliczaną w systemie aukcyjnym, które zostały wyprodukowane w Rosji.

Z tego powodu fabrykę w Rosji uruchomił m.in. duński Vestas, który w Uljanowsku produkuje we współpracy z Rusnano łopaty wiatrowe. W tym roku w rosyjskiej fabryce Vestasa ma powstać 250 łopat wiatrowych, a w przyszłym roku produkcja ma wzrosnąć do 300 sztuk.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE