ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W maju ceny gazu od Gazpromu spadły poniżej progu rentowności
07.07.2020r. 17:16

Jak wynika z danych opublikowanych przez Federalną Służbę Celną, średnia cena gazu sprzedawanego przez Gazprom w maju spadła do 94 dolarów za 1 tys. m sześc. - informuje "BiznesAlert.pl".

Według agencji Fitch, próg rentowności gazu sprzedawanego do Europy wynosi 105 dolarów. Na kwotę tę składa się: 13 dolarów kosztów produkcji, 14 dolarów podatku od wydobycia węglowodorów (NDPI), 20 dolarów za transport gazu na terenie Rosji, 27 za dolarów transport na rynki docelowe (tranzyt). Łącznie daje to 74 dolary za 1 tys. m sześc. Do tej kwoty należy doliczyć 30-procentowe cło wywozowe.

Od początku roku ceny gazu sukcesywnie spadają. W styczniu Gazprom sprzedawał gaz w cenie 162 dolarów za 1 tys. m sześc., w lutym za 143 dolary, w marcu za 125 dolary, w kwietniu za 109 dolarów.
Przychody Gazpromu z tytułu sprzedaży gazu również spadają. W styczniu Gazprom zarobił 3,018 mld dolarów, w lutym 2,028 mld dolarów, w marcu 1,766 mld dolarów, w kwietniu 1,319 mld dolarów, w maju przychody spadły do 1,123 mld dolarów.
Wolumen dostarczonego gazu odbiorcom zagranicznym w maju wynosiły 11,9 mld m sześc. W maju 2019 r. było to 16,58 mld m sześc.

Kontrakty krótkoterminowe Gazpromu odpowiadają za mniej niż 40 proc. wszystkich kontraktów. Pozostałe są umowami długoterminowymi, powiązanymi z różnymi metodami obliczania cen gazu. Dzięki temu, pomimo niskich cen gazu na rynkach (na hubie TTF w Rotterdamie średnie ceny w maju wyniosły 52 dolary za 1 tys. m sześc.) Gazprom wciąż może sprzedawać surowiec po stabilnych dla funkcjonowania kosztach - czytamy w "BiznesAlert.pl".
Federalna Służba Celna

, BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: max 08.07.2020r. 09:12
Rozumie że należy "biedną" Rosję żałować. Bzdurne wyliczenia albowiem cło wywozowe i podatek od... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jan 08.07.2020r. 10:24
Wonderful news. To cudowna wiadomość, że za wschodnią granicą są problemy z rentownością, szczerze. Oby ten proces... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE