ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sąd Okręgowy Dystryktu Kolumbia nakazał zamknięcie i opróżnienie ropociągu Dakota Access
08.07.2020r. 08:04

Po wstrzymaniu pracy instalacji ma dojść do szczegółowego zbadania wpływu zbudowanej trzy lata temu instalacji na środowisko. - czytamy w BiznesAlert.pl.

Sąd uznał, że federalne pozwolenie wydane na eksploatację ropociągu jest niezgodne z zapisami ustawy o ochronie środowiska. Instalacja musi wstrzymać działania operacyjnie, zostać opróżniona z surowca do 5 sierpnia, a następnie przebadana pod kątem wpływu na środowisko. Według danych Financial Times taka kontrola może trwać co najmniej 13 miesięcy.

Dakota Access to ropociąg o długości 1900 km, który może transportować 570 tys. baryłek ropy dziennie. Przebiega przez cztery stany od Dakoty do Ilinois, gdzie transportowana ropa może trafiać do rafinerii. Surowiec pochodzi z złóż Dakoty, gdzie występuje słodki gatunek typu Bakken.

Od samego początku budowa ropociągu i jego trasa była kontrowersyjna, ponieważ przechodzi dwa kilometry od obszaru rezerwatów Indian. Dodatkowo rurociąg przekracza rzekę, która jest w tamtym obszarze źródłem wody pitnej pobliskiego plemienia Siux Rock.

Barack Obama nie zgadzał się na dokończenie prac konstrukcyjnych powołując się na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań oraz konsultacji. Po objęciu władzy przez Donalda Trumpa, ten wydał polecenie Korpusowi Inżynierów Armii USA, aby dokończyli budowę (m.in przeprawę przez rzekę). Według sądu, było to sprzeczne z zasadami ustawy o ochronie środowiska, co oznacza, że ropociąg nie może być dalej wykorzystywany, bez wcześniejszych badań oddziaływania na środowisko.
Branża naftowa ostrzega, że będzie to ogromny cios dla całego przemysłu naftowego w regionie Dakoty. Przed powstaniem rurociągu, ropa musiała być przewożona cysternami kolejowymi, co znacznie wydłużało czas i zwiększało koszt transportu.

Sąd Najwyższy podtrzymał szóstego lipca wyrok sądu okręgowego z Montany, który zablokował decyzję środowiskową ropociągu Keystone XL, mającego połączyć kanadyjskie pola naftowe w Albercie z Nebraską, aby dalej trafić do rafinerii Gulf Coast rurociągami TC Energy. Po zakończeniu inwestycji, instalacja miałaby przesyłać do 830 tys. baryłek ropy dziennie. Sąd Najwyższy nie wydał na razie uzasadnienia swojej decyzji. W kwietniu sąd okręgowy uznał, że Korpus Inżynierów wydał zezwolenie na budowę tej inwestycji niezgodnie z prawem.

Pojawiła się również duża liczba protestów organizacji ekologicznych, które nie chcą dopuścić do realizacji inwestycji. Poniedziałkowa decyzja sądu komplikuje przyszłość projektu. Kontrkandydat Donalda Trumpa w listopadowych wyborach i jednocześnie lider sondaży twierdzi, że nie zgodzi się na budowę tego typu infrastruktury jeżeli zostanie prezydentem - czytamy w BiznesAlert.pl.
BBC/FT , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 08.07.2020r. 11:46
Amerykański sąd potwierdził że Tramp złamał prawo pozwalając na eksploatację rurociągu bez przeprowadze nia badań o... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-07-2020r. 22:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE