ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mewy na przeszkodzie wielkiej inwestycji wiatrowej
08.07.2020r. 16:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, obawy o ingerencję w obszary zamieszkiwane przez rzadki gatunek mewy o nazwie Rissa stają na przeszkodzie inwestycji w wielką farmę wiatrową Hornsea 3, którą duński koncern energetyczny Orsted chce postawić u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

Moc farmy wiatrowej Hornsea 3 ma wynieść aż 2,4 GW. To dwa razy więcej od mocy obecnie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1.

Za wielkimi inwestycjami w morskie farmy wiatrowe w brytyjskiej części Morza Północnego stoi duński koncern energetyczny Orsted.

Duńczycy uruchomili już w średniej odległości około 120 km od wybrzeży regionu Yorkshire farmę wiatrową Hornsea 1, która liczy 1,218 GW i jest obecnie największą na świecie morską farmą wiatrową. Składają się na nią 174 turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 7 MW.

Ponadto w trakcie budowy jest farma wiatrowa Horsea 2 o mocy 1,4 GW, która będzie zlokalizowana w sąsiedztwie projektu Hornsea 1.

Ta farma wiatrowa będzie się składać ze 165 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 8 MW. Turbiny staną w średniej odległości około 90 km od brytyjskiego wybrzeża na powierzchni 462 km2.

Projekt Hornsea 2 ma być gotowy w roku 2022 i ma zapewnić energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych, które konsumują średnio w skali roku ponad 4 MWh energii elektrycznej.
Orsted szykuje już także trzeci etap inwestycji w Hornsea, w którym chce postawić elektrownie wiatrowe o łącznej mocy wynoszącej aż 2,4 GW. W planie jest postawienie 300 turbin w średniej odległości 120 km od wybrzeża, na obszarze 696 km2.

Duńczycy zakładali wstępnie, że budowa farmy wiatrowej Hornsea 3 będzie mogła rozpocząć się w tym roku, jednak na razie mają problem z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń.

Jedno z nich to tzw. Development Consent Order (DCO), które jest wydawane przez brytyjski rząd. Pierwotnie Londyn miał wydać DCO dla projektu Hornsea 3 jeszcze w październiku ubiegłego roku, jednak decyzja w tej sprawie została przełożona na koniec marca 2020 r., a później na 1 czerwca i 1 lipca.

Teraz brytyjski departament biznesu, energii i strategii przemysłowej (BEIS) zdecydował ponownie o odłożeniu decyzji.

Powodem są uwagi zgłoszone przez Royal Society for the Protection of Birds, które wskazało, że budowa infrastruktury związanej z projektem Hornsea 3 może zaszkodzić lokalnej populacji rzadkiego gatunku mewy o nazwie Rissa.

Zgodnie z ostatnią informacją brytyjskiego rządu decyzja w sprawie projektu Hornsea 3 ma zostać wydana tym razem do 31 grudnia 2020 r. Do tego czasu inwestor i brytyjskie władze muszą wypracować rozwiązania wobec uwag zgłoszonych przez Royal Society for the Protection of Birds.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ekologik 08.07.2020r. 16:24
wiatraki offshore niszczą środowisko naturalne > spowalniając wiatr > zmniejszają napowietrzenie mórz > a... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 08-07-2020r. 18:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 09.07.2020r. 09:48
a jak traktuje ziemię ustawa i obligatoryjna praktyka geodezyjna? patrz współrzędne prostokątne
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE