ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

BayWa sprzedała największą pływającą elektrownię PV w Europie
08.07.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie, w której panele umieszczono na pływających platformach i która znajduje się na jednym z holenderskich zbiorników wodnych, została sprzedana grupie inwestorów - w tym lokalnej wspólnocie energetycznej.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 27,4 MW powstała w pobliżu holenderskiego miasta Zwolle na zbiorniku zajmującym 18 hektarów i znajdującym się na terenie kopalni piasku.

Na instalację zrealizowaną w czasie 7 tygodni składa się 73 tys. modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów.

Energia produkowana na zbiorniku wodnym w pobliżu Zwolle trafia do lokalnych odbiorców za pośrednictwem kooperatywy energetycznej Blauwvinger Energie.

Inwestycję zrealizowała wywodząca się z Niemiec firma BayWa, która wcześniej wykonała w Holandii trzy instalacje w technologii "floating" o mocy 2,1 MW, 8,4 MW oraz 14,5 MW.

Teraz BayWa ogłosiła sprzedaż największej pływającej elektrowni PV w Europie konsorcjum, w skład którego wchodzi lokalny fundusz inwestycyjny Energiefonds Overijssel, wspomniana kooperatywa Blauwvinger Energie oraz niewymieniony z nazwy prywatny inwestor.

Kilka tygodni wcześniej BayWa ogłosiła sprzedaż zbudowanych w Holandii innych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 80 MWp - w tym farmy PV o mocy 21,8 MW uruchomionej na terenie lotniska w Groningen, a także dwóch pływających elektrowni PV w Sekdoorn i Tynaarlo o łącznej mocy 22,9 MW. Właścicielem tych aktywów została firma Encavis.

Budowa elektrowni fotowoltaicznych na akwenach wodnych to zwłaszcza rozwiązanie dla krajów posiadających ograniczoną podaż gruntów, które można wykorzystać pod fotowoltaikę - takich jak Holandia.
Umiejscowienie fotowoltaiki na wodzie oznacza też wyższe uzyski energii niż w przypadku instalacji stawianych na gruncie. Instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować około 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki efektowi chłodzenia paneli.

BayWa wskazuje też na dodatkowe korzyści w postaci niższych kosztów operacyjnych.

Zanim BayWa uruchomiła pływającą elektrownię PV w Holandii, największa w Europie tego rodzaju instalacja znajdowała się we Francji, gdzie została zbudowana pod koniec 2018 roku na zbiorniku poprzemysłowym służącym wcześniej jako kamieniołom. Pływającą farmę fotowoltaiczną o mocy 17 MW zbudował francuski deweloper Akuo Energy.

Składa się na nią 47 tys. modułów fotowoltaicznych, które na miejsce już dostarczył chiński producent Trina Solar. W projekcie zostały zastosowane monokrystaliczne moduły PERC wykonane w technologii szyba-szyba, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).

Wcześniej największą instalacją typu "floating PV" w Europie była instalacja zrealizowana w Wielkiej Brytanii.

Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmuje 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia odpowiada wielkością 8 boiskom piłkarskim.

Największa na świecie instalacja typu "floating solar" znajduje się w Chinach. Jej moc wynosi 150 MW i jest zlokalizowana na zbiorniku powstałym w wyniku wyłączonej kopalni.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Uważni Polacy 09.07.2020r. 08:52
Czas realizacji w Polsce takiego zadania na razie nieosiągalny jak marzenie o locie na Marsa. A szkoda! Bo czas to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE