ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ekolodzy chłodno przyjęli strategię wodorową KE
08.07.2020r. 17:48

Strategia Komisji Europejskiej ws. wykorzystania wodoru, by zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, nie zdobyła przychylności ekologów, którzy obawiają się, że proponowane przez Brukselę działania będą służyły przemysłowi paliw kopalnych.

Przedstawiony w środę przez wiceszefa KE ds. Zielonego Ładu Fransa Timmermansa plan ma na celu pobudzenie wzrostu produkcji i wykorzystania wodoru jako surowca energetycznego. Działania te mają pomóc UE dojść do celu neutralności klimatycznej w 2050 r. Podobnie jak w to było przypadku infrastruktury gazowej KE chce stworzenia zbioru projektów, które będą mogły liczyć na finansowanie europejskie.

Zdaniem sieci skupiającej organizacje ochrony środowiska Friends of the Earth Europe nacisk KE na wodór odbywa się kosztem ważniejszych technologii z obszaru energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej.

"Komisja twierdzi, że przyszłością jest wodór wytwarzany z OZE, ale pozostawiając otwarte drzwi dla wodoru z paliw kopalnych, daje nową linię życia upadającemu przemysłowi tych paliw" - oceniła Tara Connolly z Friends of the Earth Europe.

To krytyka dopuszczenia przez KE produkcji wodoru z gazu, węgla czy ropy. W strategii podkreślono, że ma to być przejściowe rozwiązanie, któremu na towarzyszyć sekwestracja CO2. Bruksela chce zwiększenia europejskiej produkcji wodoru przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych do 1 mln ton do 2024 r. i 10 mln ton do 2030 r.

Friends of the Earth Europa wezwało UE do ponownego skoncentrowania wysiłków na zwiększaniu wydajności energetyki odnawialnej i wyraźnego wykluczenia wodoru pochodzącego z paliw kopalnych ze wsparcia.

Inna sieć skupiająca organizacje ekologiczne, Europejskie Biuro Ochrony Środowiska oceniło, że proponowane przez KE rozwiązania to prezent dla przemysłu paliw kopalnych.
"Inwestowanie w wodór na bazie paliw kopalnych, którego produkcja jest już dostępna na skalę przemysłową, może spowodować, że naprawdę czysty i wolny od paliw kopalnych wodór stanie się niekonkurencyjny dla rynku UE i będzie osieroconym aktywem. To kosztowne ryzyko, na które Europa nie może sobie pozwolić i którego można łatwo uniknąć" - oceniła Barbara Mariani z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Ekologom nie podoba się też to, że firmy sektora paliw kopalnych mają uczestniczyć w sojuszu na rzecz czystego wodoru, który wraz z partnerami z rządów EBI i organizacji pozarządowych ma przygotowywać zbiór projektów do finansowania ze środków UE.

"Mamy obawy dotyczące składu sojuszu, przy tak silnej reprezentacji w nim przedsiębiorstw z branży gazowniczej i przemysłu ciężkiego" - podkreślił fiński europoseł Zielonych Ville Niinistoe.

Przedstawiciele organizacji zajmujących się klimatem wskazują, że firmy gazowe nie mają żadnego interesu w tym, żeby przeć do produkcji wodoru z wykorzystaniem OZE.

System energetyczny odpowiada za 75 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. Zwiększenie wykorzystania w nim wodoru ma pomóc UE w dojściu do 2050 r. do celu neutralności klimatycznej.


Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Hrenia 08.07.2020r. 22:22
Kolejny sojusz OZE i kopalnych przeciwko atomowi. 100% KOZE w natarciu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 09.07.2020r. 07:28
Ja zadam proste pytanie, czy ekolodzy wygrali w Polsce wybory?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: samochódnawodór 09.07.2020r. 10:32
lepszy ekowodór niż akumulatory lit-jon
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE