ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW odwołuje stan siły wyższej
09.07.2020r. 14:04

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) odwołała w czwartek stan tzw. siły wyższej, wprowadzony z początkiem kwietnia w następstwie pandemii koronawirusa. Od początku epidemii obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono łącznie u blisko 4 tys. pracowników JSW, z których ponad trzy czwarte już wyzdrowiało.

"Wobec podjętych przez spółkę działań mających na celu ograniczenie skutków przeszkody w wykonywaniu zobowiązań umownych udało się zasadniczo zminimalizować negatywne skutki biznesowe dla JSW związane z pandemią koronawirusa SARS CoV-2" - podała firma w czwartkowym komunikacie.

W ostatnich miesiącach JSW - jak napisano w raporcie bieżącym spółki - podjęła "szereg działań prewencyjnych związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wdrożyła plan awaryjny zmierzający do zapewnienia ciągłości operacyjnej i realizacji umów zawartych przez spółkę".

W prawnych stosunkach gospodarczych tzw. siła wyższa (force majeure) oznacza niezawinione i niemożliwe do przewidzenia ani uniknięcia nagłe zdarzenie zewnętrzne. Powołanie się na nie może zwalniać firmę od obowiązku wykonania umowy, pod warunkiem, że związek przyczynowo-skutkowy między siłą wyższą a trudnościami przedsiębiorcy jest rzeczywisty, a zobowiązany dochował należytej staranności - m.in. niezwłocznie zawiadomił o zidentyfikowaniu konkretnych skutków siły wyższej w swoim przedsiębiorstwie.

Łącznie od początku epidemii w JSW zakażonych koronawirusem zostało 3986 pracowników - najwięcej w górnictwie. Już 3139 osób z tej grupy (78,8 proc.) to ozdrowieńcy.

W miniony weekend liczba pracowników JSW z potwierdzonym koronawirusem utrzymywała się na niezmienionym poziomie, jednak w poniedziałek potwierdzono 28 nowych przypadków, we wtorek kolejnych 12, w środę 20, a w czwartek dalsze 3, z czego dwa w kopalni Budryk i jeden w ruchu Knurów - części kopalni Knurów-Szczygłowice. To pierwszy wykryty przypadek koronawirusa w tym zakładzie.
Od początku epidemii najwięcej przypadków SARS-CoV-2 wykryto w należących do JSW kopalniach Pniówek (1607), Zofiówka (1180) i Borynia (495). W kopalni Jastrzębie-Bzie zostało zakażonych 388 osób, w Budryku 311, w Szczygłowicach 4, a w Knurowie 1. W kwarantannie nadal jest 85 pracowników jastrzębskiej firmy.

Pracę wznowiły już zatrzymane z powodu epidemii kopalnie JSW: w kopalni Knurów-Szczygłowice od 29 czerwca trwa normalny cykl produkcyjny, a kopalnia Budryk stopniowo wraca do normalnego cyklu produkcyjnego od minionego wtorku. Bez zakłóceń pracują pozostałe kopalnie spółki.

W połowie maja prezes JSW Włodzimierz Hereźniak informował, że mimo epidemii koronawirusa spółka podtrzymuje zaplanowany na 2020 rok plan inwestycyjny o wartości ponad 2 mld zł.

Jak mówił wówczas prezes, w następstwie epidemii JSW zmniejszyła do tego czasu produkcję węgla wobec wcześniejszych planów o ok. 15 proc. Spółka nie podała dotąd danych produkcyjnych za czerwiec, kiedy przez trzy tygodnie węgla nie wydobywały kopalnie Budryk i Knurów-Szczygłowice. Wcześniej wydobycie ograniczyła też najbardziej dotknięta koronawirusem kopalnia Pniówek.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE