ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pięć nowych autobusów elektrycznych wyjedzie wkrótce na ulice Katowic
10.07.2020r. 09:46

Do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Katowicach dostarczono pięć nowych, 12-metrowych autobusów elektrycznych marki Solaris kupionych za 12,5 mln zł netto. Pojazdy są obecnie rejestrowane i w najbliższych tygodniach wyjadą w trasę - podał katowicki magistrat.

Jak zaznaczył prezydent Katowic Marcin Krupa, sukcesywna wymiana taboru PKM wpisuje się w plany miasta, dotyczące zrównoważonego transportu, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej.

"Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z naszymi innymi działaniami, jak np. budowa centrów przesiadkowych, będzie kolejnym czynnikiem, który ma zachęcać mieszkańców do przesiadania się z własnego samochodu do autobusu. Po drugie zakup autobusów elektrycznych jest dla nas także elementem systemowych działań, których celem jest ograniczanie niskiej emisji" - powiedział Krupa.

Dostawa pięciu nowych autobusów miejskich zamyka projekt zakupu 100 autobusów - w tym 10 o napędzie elektrycznym. Lokalne władze zapowiadają, że w ramach kolejnych projektów już w przyszłym roku na ulice Katowic wyjedzie kolejnych 10 pojazdów elektrycznych.

Dostarczone właśnie autobusy są w bazie PKM. Po podpisaniu protokołów zdawczo-odbiorczych czeka je rejestracja, oznakowanie oraz instalacja niezbędnego wyposażenia, a formalności te potrwają około miesiąca. Nowe autobusy będą obsługiwały linie: 9, 10 i 632.
Postępowanie przetargowe na dostawę autobusów elektrycznych zostało ogłoszone 30 kwietnia 2019 r. Przetarg wygrała firma Solaris Bus & Coach, a umowa została podpisana 12 sierpnia 2019 roku. Całkowity koszt zakupu pięciu pojazdów to 12,5 mln zł netto, z czego 10,6 mln zł to kwota dofinansowania z Unii Europejskiej.

Jak podkreśliła prezes PKM Katowice Helena Ulanowska, dzięki środkom unijnym jej przedsiębiorstwo może systematycznie realizować wymianę taboru na nowocześniejszy i przyjazny środowisku. "Zakup nowych, niskoemisyjnych pojazdów pozwala na znaczącą poprawę komfortu podróży, ograniczenie emisji spalin oraz dbałość o rozwój zrównoważonego transportu. Te wszystkie działania mają pozytywny wpływ na wzrost popularności komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, co korzystnie wpływa na jakość życia w mieście" - wskazała prezes.

Autobusy Solaris Urbino 12 electric są napędzane centralnym silnikiem trakcyjnym o mocy 160 kW. Magazynowanie energii potrzebnej do napędzania pojazdów odbywa się za pomocą zestawu baterii najnowszej generacji o całkowitej pojemności 253,90 kWh. Ładowanie odbywa się przez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony - podczas ładowania na znajdujące się na dachu odbieraki mocy opuszczany jest pantograf na stałe zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE