ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA: energia jądrowa to droga do transformacji energetycznej i przejścia "do czystej energii"
10.07.2020r. 14:11

Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi stwierdza, że energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę w światowej produkcji czystej energii, "przyczyniając się ogromnie" do unikania emisji gazów cieplarnianych (GHG) w wielu krajach i zapewniając innowacyjne rozwiązania, które mogą być bardzo przydatne dla wschodzących gospodarek.

Dyrektor Grossi przemawiał w ramach dyskusji panelowej na temat bezpieczeństwa dostaw i zrównoważonego rozwoju energii elektrycznej podczas wirtualnego szczytu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) w sprawie czystych energii Clean Energy Transitions Summit. To wydarzenie zgromadziło ministrów i osobistości z wysokiego szczebla zarządzania z całego świata, aby omówić środki mające na celu pobudzenie gospodarki, tworzenie miejsc pracy, redukcję globalnych emisji i zwiększenie odporności systemów energetycznych w czasie spowolnienia gospodarczego, wywołanego globalną pandemią.

"Energetyka jądrowa ma wiele do zaoferowania, jako część czystych, odpornych i globalnych systemów energetycznych, które są oczywiście niezbędnymi czynnikami pobudzającymi rozwój gospodarczy, szczególnie w czasach ciężkiej recesji pandemicznej na całym świecie" - powiedział Grossi. "Energia jądrowa nie jest tylko obietnicą pod względem czystej energii, ale już dzisiaj wnosi znaczący wkład do gospodarki niskoemisyjnej i zielonej sieci, pozwalając uniknąć ekwiwalentu 55 gigaton emisji dwutlenku węgla w ciągu ostatnich 50 lat", dodał.

Energetyka jądrowa, która nie emituje dwutlenku węgla podczas pracy, dostarcza obecnie około 10% światowej produkcji energii elektrycznej, co stanowi około jednej trzeciej całej niskoemisyjnej energii elektrycznej. Na świecie budowane są 54 reaktory jądrowe, z czego dwie trzecie w Azji.

"Uważamy, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla złożoności rynków energii i wyzwań, przed którymi stoimy", powiedział Grossi. "Mówimy, że energetyka jądrowa ma bez wątpienia miejsce przy stole".

Dyrektor generalny MAEA podkreślił, że energia jądrowa pomaga zapewnić stabilność sieci elektroenergetycznych, szczególnie tych o dużym udziale zmiennych źródeł odnawialnych, zależnych od nasłonecznienia lub wiatru. Zauważył, że elektrownie jądrowe mogą działać elastycznie, nadążając z produkcją za popytem i ograniczając wpływ sezonowych wahań energii odnawialnej, a także mogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne poprzez zmniejszenie zależności od importu paliw.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój energii elektrycznej innowacje technologiczne są kluczowe, powiedział Grossi.

"Energia jądrowa jest na czele, w awangardzie, opracowując rozwiązania takie jak reaktory małej i średniej mocy, które będą bardzo przydatne w rozwijających się, wschodzących gospodarkach w najbliższej przyszłości", powiedział. Dodał, że energia jądrowa może również przyczynić się w przyszłości do czystej produkcji wodoru, do wykorzystania w magazynowaniu energii, transporcie, przemyśle i innych zastosowaniach.

Przypominając swój udział w zeszłorocznej konferencji klimatycznej COP25 w Madrycie, Grossi powiedział, że Agencja będzie nadal uczestniczyć w głównych globalnych dyskusjach na temat energii i klimatu, w tym COP26 w przyszłym roku w Glasgow.

MAEA z zadowoleniem przyjmuje otwarty, konstruktywny dialog "oparty na faktach, a nie na ideologicznych lub po prostu aspiracyjnych ideach", powiedział. "Musimy być ambitni, a energia jądrowa ma wiele do zaoferowania".
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 13.07.2020r. 15:23
czyta energia to deuter i tryt
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE