ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Europosłowie za lepszym magazynowaniem energii w postaci wodoru lub w akumulatorach
10.07.2020r. 14:37

Energia z odnawialnych źródeł to coraz większa część europejskiego koszyka energetycznego. Europosłowie chcą, aby była ona - jak proponują - efektywniej magazynowana, np. w postaci wodoru lub w akumulatorach.

Produkcja energii ze słońca i wiatru jest uzależniona od pory dnia, pory roku oraz pogody. Ponieważ w coraz większym stopniu wykorzystywane są odnawialne źródła energii, coraz ważniejsze staje się także jej magazynowanie w czasie między jej produkcją a zużyciem.

Komisja Europejska szacuje, że aby osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do 2050 roku, UE musi być w stanie zmagazynować sześciokrotnie więcej energii niż obecnie.

Parlament Europejski przyjął w tej sprawie w piątek rezolucję. Poparło ją 556 europosłów, 22 było przeciwko a 110 wstrzymało się. Rezolucja, jak podkreśla PE, jest projektem strategii magazynowania energii.

"Przechowywanie energii ma ogromne znaczenie dla przejścia na gospodarkę bezemisyjną opartą na odnawialnych źródłach energii. Ponieważ nie zawsze możemy uzyskać potrzebne nam ilości energii elektrycznej z wiatru i słońca, musimy móc ją przechowywać. Poza znanymi już, sprawdzonymi technologiami takimi jak elektrownie szczytowo-pompowe, istnieje kilka innych, które będą miały duże znaczenie w przyszłości. Są to nowe technologie produkcji baterii i akumulatorów, magazynowanie termiczne oraz zielony wodór. Muszą one uzyskać dostęp do rynku, aby obywatelom Europy można było zapewnić stałą podaż energii" - powiedziała sprawozdawczyni projektu Claudia Gamon z grupy Odnowić Europę.
PE wzywa Komisję Europejską i państwa członkowskie do zniesienia przeszkód regulacyjnych, które utrudniają rozwój projektów w dziedzinie magazynowania energii, np. podwójnego opodatkowania. Europosłowie są również zdania, że należy dokonać przeglądu transeuropejskiej sieci energetycznej pod kątem doprecyzowania kryteriów kwalifikowalności. Muszą one obejmować tych, którzy chcą zakładać instalacje magazynowania energii.

Europosłowie zwrócili również uwagę na potencjał wodoru produkowanego z odnawialnych źródeł energii (tzw. zielonego wodoru) i wezwali KE, by nie przestawała wspierać badań naukowych w dziedzinie rozwoju gospodarki wodorowej. Zdaniem europosłów środki wsparcia mogą sprawić, że cena zielonego wodoru spadnie i stanie się on opłacalny. KE powinna również ocenić, czy możliwe jest dostosowanie infrastruktury gazowej do transportu wodoru, ponieważ wykorzystywanie gazu ziemnego ma charakter przejściowy i powinno się stopniowo zmniejszać.

PE popiera również dążenie KE do opracowania norm europejskich dotyczących akumulatorów i baterii oraz do uniezależnienia się od ich produkcji poza UE. Unia jest w dużym stopniu zależna od importu surowców, których wydobycie skutkuje degradacją środowiska naturalnego. Zależność tę, zdaniem europosłów, należy zmniejszyć za pomocą systemów recyklingu oraz w drodze zrównoważonego zaopatrzenia w surowce, najlepiej w UE.

Europosłowie proponują także sposoby popularyzacji innych opcji magazynowania energii takich jak przechowywanie mechaniczne i termiczne oraz rozwój zdecentralizowanego magazynowania energii dzięki zastosowaniu baterii domowych, domowego przechowywania energii cieplnej, technologii pojazd-sieć oraz inteligentnych domowych systemów zarządzania energią.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Zosia 11.07.2020r. 00:27
Należy upowszechnić stosowanie liczników en.el. dwutaryfowych, celem kożystania z taniej energii produkowanej z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 11.07.2020r. 10:48
Prawdopodobieństwo wystąpienia nadwyżek na poziomie uzasadniającym sens ekonomiczny jest znikome, kilka do kilkunastu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 11.07.2020r. 11:08
Na razie mamy 1 głos rozsądku na 10 doniesień o bliskim sukcesie wodoru. Towarzystwo europejsko wodorowe nakręca się... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Fun 11.07.2020r. 16:57
Zasady fizyki ustalane w europarlamencie!!! Tego nie ćwiczyli nawet w KC KPZR.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-07-2020r. 09:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Naj 11.07.2020r. 23:28
Ja jestem za najlepszym magazynowaniem. Dlaczego mamy być tylko za "lepszym"?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE