ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Obajtek: Grupa Orlen przerobiła w 2019 r. prawie 33,9 mln ton ropy i uzyskała 43,3 mln ton sprzedaży wolumenowej
13.07.2020r. 11:46

W 2019 r. Grupa Orlen przerobiła prawie 33,9 mln ton ropy naftowej, odnotowując przy tym rekordową sprzedaż wolumenową na poziomie 43,3 mln ton - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w opublikowanym raporcie zintegrowanym. Jak podał, w 2019 r. na inwestycje wydano tam ok. 5,5 mld zł.

Informując w poniedziałek o Raporcie Zintegrowanym Grupy Orlen za 2019 r., płocki koncern wyjaśnił, iż "przedstawiono w nim jak model biznesowy, strategia, ład korporacyjny, a także wyniki i prognozy na przyszłość, wpływają na budowę wartości Grupy oraz jej dalszy dynamiczny rozwój" - dokument dostępny jest w wersji on-line pod adresem: raportzintegrowany2019.orlen.pl.

"W 2019 r. zintensyfikowaliśmy działania w kierunku budowy multienergetycznego koncernu. Mamy ambicję stać się liderem transformacji energetycznej w Polsce, a to wymaga stworzenia silnego koncernu o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków, odpornego na ryzyka i wahania rynkowe" - oświadczył we wstępie do raportu prezes PKN Orlen. W tym kontekście Obajtek wspomniał m.in. o kontynuowanym tam w 2019 r. procesie przejęcia kapitałowego Grupy Lotos, a także o rozpoczętym wówczas i zakończonym w kwietniu tego roku przejęciu Grupy Energa.

Jak dodał, transakcja ta pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm oraz umożliwi dalszy rozwój obszarów, w których są one już aktywne, jak m.in. elektromobilność czy morskie farmy wiatrowe.

"Podejmowane działania optymalizacyjne, a także realizowane inwestycje rozwojowe przełożyły się na bardzo dobre wyniki finansowe, w tym zysk netto na poziomie 4,3 mld zł" - ocenił przez PKN Orlen, odnosząc się do rezultatów osiągniętych w 2019 r. przez Grupę Orlen. Zaznaczył przy tym, że stabilna sytuacja finansowa PKN Orlen pozwala na kontynuowanie tam akwizycji, jak również innych projektów strategicznych, w tym związanych z rozwojem aktywów rafineryjnych i Programem Rozwoju Petrochemii.

"W zeszłym roku przerobiliśmy prawie 33,9 mln ton ropy oraz odnotowaliśmy rekordową sprzedaż wolumenową na poziomie 43,3 mln ton" - podkreślił szef PKN Orlen, wyliczając osiągnięcia Grupy Orlen w 2019 r. W tym czasie, jak zaznaczył, w segmencie wydobycia płocki koncern "konsekwentnie realizował strategię zakładającą szczególną koncentrację na najbardziej perspektywicznych złożach". Podał przy tym, iż łączne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego 2P (pewne i prawdopodobne - PAP) PKN Orlen wyniosły na koniec 2019 r. 197,3 mln boe (baryłek ekwiwalentu - PAP).

Obajtek, nawiązując do wyników Grupy Orlen za 2019 r. przypomniał, że w tym czasie zysk z działalności operacyjnej według LIFO, powiększony o amortyzację - EBITDA LIFO, przed odpisami aktualizującymi wartość aktywów, wyniósł tam 9,2 mld zł - o ponad 0,8 mld zł więcej niż rok wcześniej. "Do tego sukcesu znacząco przyczynił się m.in. bardzo dobry wynik sektora detalicznego, który dostarczył ponad 3 mld zł zysku EBITDA. To najwyższy wynik detalu w historii koncernu" - podkreślił szef PKN Orlen w liście do akcjonariuszy zamieszczonym w Raporcie Zintegrowanym Grupy Orlen za 2019 r.
Zwracając uwagę na to, iż "jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój firmy są inwestycje", Obajtek wskazał, że "w ubiegłym roku Grupa Orlen przeznaczyła na ten cel ok. 5,5 mld zł". Wspomniał jednocześnie o zakończonej budowie instalacji PPF Splitter w rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach na Litwie i instalacji metatezy w głównym zakładzie produkcyjnym koncernu w Płocku.

"Spółkę Orlen Południe konsekwentnie przekształcamy w nowoczesną biorafinerię, dlatego w zakładzie w Trzebini zainaugurowaliśmy budowę instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Zakupiliśmy też licencję i projekt bazowy dla instalacji bioetanolu II generacji w Jedliczu. Z kolei w spółce Anwil rozpoczęliśmy realizację inwestycji, które zwiększą o połowę moce wytwórcze nawozów" - wyliczył prezes PKN Orlen. Dodał, iż w ostatnim czasie rozpoczęła się w płockiej rafinerii spółki budowa instalacji visbreakingu, dzięki której pogłębiony zostanie przerób ropy naftowej.

Obajtek ocenił też, że "istotnym wkładem w rozwój polskiej gospodarki niskoemisyjnej będzie także budowa instalacji do oczyszczania wodoru, która powstanie w zakładzie Orlen Południe w Trzebini". Jak dodał, Grupa Orlen dysponuje już infrastrukturą do tankowania wodoru na rynku niemieckim, a w 2021 r. takie stacje powstaną w jej ramach również w Czechach.

Prezes PKN Orlen poinformował w Raporcie Zintegrowanym Grupy Orlen, iż w zeszłym roku "globalny ekwiwalent ekspozycji marki Orlen przekroczył wartość 170 mln zł".

W Raporcie Zintegrowanym Grupy Orlen za 2019 r. płocki koncern wyjaśnił, iż jego Grupa prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych - w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. "Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy Orlen to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do 110 krajów" - podał PKN Orlen.

Jak zaznaczył, Grupa Orlen "jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, a zarazem największym przemysłowym producentem energii elektrycznej dysponującym mocami na poziomie 1,8 GWe".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE