ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Foratom popiera apel o wykorzystanie energii jądrowej do produkcji wodoru
13.07.2020r. 12:19

Foratom, grupa przemysłu jądrowego z siedzibą w Brukseli, zakomunikował 9 lipca, że "nadal jest zaniepokojony" faktem, iż Komisja Europejska nie zwraca wystarczającej uwagi na niskoemisyjne, nieoparte na paliwach kopalnych źródła produkcji wodoru, takie jak energia jądrowa.

Grupa zareagowała na dwie strategie opublikowane przez Komisję 8 lipca: w sprawie integracji sektora energetycznego i wodoru. Foratom z zadowoleniem przyjmuje plany rozważenia niskoemisyjnego wodoru, jako kluczowego źródła energii, ale wezwał UE do uznania ważnej roli energii jądrowej w jego wytwarzaniu obok odnawialnych źródeł energii.

Wspomnianymi strategiami były Strategia wodorowa dla Europy neutralnej dla klimatu (A hydrogen strategy for a climate-neutral Europe) oraz Strategia UE na rzecz integracji systemu energetycznego (An EU Strategy for Energy System Integration).

W strategii dotyczącej wodoru stwierdzono, że wodór ma zasadnicze znaczenie dla wsparcia zobowiązania UE do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. oraz dla globalnych wysiłków na rzecz wdrożenia Porozumienia Paryskiego, dążąc jednocześnie do osiągnięcia zerowego zanieczyszczenia. Nie wspomina się przy tym, że wodór może być z powodzeniem wytwarzany bezemisyjnie w elektrowniach jądrowych.

Dyrektor generalny Foratom, Yves Desbazeille, powiedział, że energia jądrowa jest bardzo wszechstronną i sprawdzoną technologią, zapewniającą niskoemisyjną energię elektryczną, którą można wykorzystać do produkcji czystego wodoru i ciepła w procesach przemysłowych lub ciepłownictwie. Na przykład w 2018 r. w UE i Szwajcarii wytworzono około 350 GWh ekwiwalentu elektrycznego ciepła sieciowego i ciepła technologicznego.

"Biorąc pod uwagę ogromne wyzwanie, przed którym stanie Europa w ciągu najbliższych 30 lat, decydenci muszą skupić się nie tylko na odnawialnych źródłach energii. Przekształcenie naszego systemu energetycznego będzie wymagało wszystkich obecnie dostępnych rozwiązań niskoemisyjnych. Polityka UE musi to odzwierciedlać".

Strategia integracji systemu energetycznego proponuje wprowadzenie takiej polityki i środków legislacyjnych, aby stopniowo kształtować nowy system energetyczny dostarczający niskoemisyjne, niezawodne usługi energetyczne przy możliwie najmniejszych kosztach.
"Pod względem inteligentnej integracji niskoemisyjny wodór jest ważnym rozwiązaniem dla sektorów trudnych do redukcji emisji, takich jak przemysł i transport", powiedział Desbazeille. "Ale sektory te będą zależały od znacznej ilości niedrogiego wodoru dostępnego przez cały czas 24/7. Dlatego ważne jest, aby ta strategia UE uwzględniała wszystkie źródła niskoemisyjnego wodoru, w tym energię jądrową".

Foratom twierdzi, że w celu produkcji wodoru po przystępnej cenie elektrolizery będą musiały pracować w sposób ciągły w oparciu o niskoemisyjną energie elektryczną. Energia jądrowa może uzupełniać zmienne źródła odnawialne, takie jak wiatr i słońce, w dostarczaniu energii do niskoemisyjnej produkcji wodoru. Zapewni to tak naprawdę istnienie efektywnego elektrolizera w obciążeniu podstawowym, co spowoduje obniżenie kosztów produkcji.

W ubiegłym miesiącu firmy energetyczne, instytuty badawcze i stowarzyszenia podpisały wspólny list do Komisji, w którym podkreślono, że niskoemisyjne źródła energii, takie jak energia jądrowa, mogą wytwarzać czysty wodór.

Jeden z sygnatariuszy, rumuński państwowy producent energii jądrowej Nuclearelectrica, stwierdził, że wykorzystanie źródeł niskoemisyjnych do produkcji wodoru może pomóc w osiągnięciu europejskich celów redukcji emisji ustalonych na 2050 r.

Ubiegłoroczny raport Międzynarodowej Agencji Energii zatytułowany Przyszłość wodoru (The Future of Hydrogen) stwierdzał, że "teraz nastąpił właśnie czas" na zwiększenie skali technologii produkcji i obniżenie kosztów, aby umożliwić szerokie zastosowanie wodoru.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: khr 13.07.2020r. 13:00
Atom z LCOE na poziomie 450 PLN/MWh (hinkley point C) da (liczą po samej sprawność elektrolizera) wodór za ok. 700... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-07-2020r. 17:14 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 13.07.2020r. 14:53
oczywiście deuteru i trytu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE