ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd Czech pomaga kopalniom węgla kamiennego
13.07.2020r. 17:07

Portal iDNES napisał w poniedziałek, że państwowa firma Prisko, która jest właścicielem jedynego w Czechach producenta węgla kamiennego, Kopalń Ostrawsko-Karwińskich (OKD), zainwestuje w tę spółkę około 22,5 mln euro. OKD domagały się dwukrotnie większej pomocy.

22,5 mln euro trafi do OKD poprzez podniesienie o tę kwotę kapitału założycielskiego Prisko.

W związku z lokalną falą zakażeń SARS-COV-2 wśród górników OKD, 3 lipca wstrzymano na sześć tygodni wydobycie węgla w kopalniach spółki, w których zatrudnieni są także pracownicy z Polski.

Według portalu wsparcie właścicielskie ma także zrekompensować straty spowodowane spadkiem cen węgla.

Decyzją walnego zgromadzenia Prisko, czyli właściciela, którym jest czeskie ministerstwo finansów, kapitał zakładowy firmy wzrósł 50-krotnie. OKD występowały o dwukrotnie wyższe wsparcie, argumentując, że cały czas ponoszą koszty trwającego wygaszania produkcji węgla kamiennego. Kopalnie powinny zakończyć wydobycie do 2024 r.
Portal cytuje wypowiedź analityka firmy inwestycyjnej Cyrrus Tomasza Pfeilera, który podkreśla, że ceny węgla już w ubiegłym roku były na bardzo niskim poziomie z uwagi na konflikt handlowy USA z Chinami i obawami przed spowolnieniem chińskiej gospodarki. Jego zdaniem na tegoroczne ceny węgla wpływa głównie pandemia koronawirusa.

"Cena węgla kamiennego na giełdzie w Rotterdamie spadła od początku tego roku o ponad 13 proc. i na takim poziomie wydobycie jest nierentowne. Można w związku z tym spodziewać się, że w 2020 r. OKD pogłębi stratę" - powiedział Pfeiler.

Straty OKD w wysokości milionów euro przewiduje także premier Czech Andrej Babisz.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 14.07.2020r. 07:54
Czeskie kopalnie węgla są nierentowne z powodu bardzo niskich jego cen już od zeszłego roku i dlatego mają być... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE