ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Drugi z rzędu rekordowy miesiąc pod kątem importu ropy do Chin
14.07.2020r. 10:36

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Już w poprzednim tygodniu było wyraźnie widać, że zwyżka cen ropy naftowej traci na dynamice. Ostatnie dni przynoszą natomiast osuwanie się notowań tego surowca w dół. Cena ropy WTI zbliżyły się już do okolic 39,50 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent spadły do rejonu 42 USD za baryłkę.

Dzisiaj na rynkach surowcowych na pierwszy plan wybiły się informacje dotyczące handlu zagranicznego Chin, w tym również importu surowców do tego kraju. Chiny są m.in. jednym z największych na świecie konsumentów ropy naftowej, ustępującym pod tym względem jedynie Stanom Zjednoczonym. Państwo Środka jest także znaczącym producentem ropy naftowej, jednak jego zapotrzebowanie na ropę jest na tyle duże, że nie dość, że zużywa praktycznie całość swojej produkcji, to jeszcze musi importować ogromne ilości surowca.

(958x639)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

W ostatnich miesiącach Chiny wykorzystują obniżone ceny ropy naftowej do wzmożonych zakupów "czarnego złota" na globalnym rynku. Już w maju import ropy do Chin był rekordowy, zaś czerwiec przyniósł drugi z rzędu rekordowy wynik.

Jak pokazały dzisiejsze dane, w poprzednim miesiącu Chiny importowały 12,9 mln baryłek ropy naftowej dziennie, co jest najwyższym wynikiem w historii i o około jedną trzecią wyższym wynikiem niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Łączny czerwcowy import ropy do Chin wyniósł 53,18 mln ton i był wynikiem wcześniejszych zamówień na dostawy ropy naftowej po wyjątkowo niskich cenach.

Te informacje stanowią pozytywny akcent na rynku ropy, jednak w kontekście bieżących cen nie zmieniają one wiele. Obecny podwyższony import prawdopodobnie jest w dużej mierze zjawiskiem przejściowym, które wygaśnie po zwyżkach notowań ropy naftowej na globalnym rynku.

(958x639)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE