ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Prognozy rekordowego wzrostu światowego popytu na ropę w 2021 r.
15.07.2020r. 10:54

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Wczoraj ceny ropy zdołały odrobić zniżkę z poniedziałku, jednak stronie popytowej nadal brakuje sił i impulsów fundamentalnych do tego, aby kontynuować zwyżkę i docierać do nowych, czteroipółmiesięcznych maksimów.

Wczoraj kartel OPEC opublikował swój comiesięczny raport dotyczący oceny sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej. Był to jednocześnie pierwszy raport, w którym kartel zamieścił prognozy dotyczące 2021 roku. Uwagę przyciągnęły zwłaszcza prognozy rekordowo dużego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie w przyszłym roku - wzrost ten ma wynieść aż 7 mln baryłek dziennie.

(958x639)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Niemniej, te informacje nie mają istotnie pozytywnego wydźwięku z kilku przyczyn. Po pierwsze, OPEC zaznaczył, że tak duża zwyżka popytu ma wystąpić jedynie pod warunkiem, że znikną ryzyka gospodarcze obserwowane obecnie - czyli m.in. druga fala pandemii, wysokie zadłużenie wielu państw czy też konflikt handlowy na linii USA-Chiny.

Po drugie, nawet tak znaczący wzrost popytu będzie bez problemu zaspokojony przez producentów ropy naftowej. Kartel zaznaczył, że mimo braku planowanych istotnych zwyżek produkcji m.in. w Rosji czy w USA w 2021 roku, na globalnym rynku ropy naftowej bynajmniej nie zabraknie, a wręcz wciąż będzie potencjał do utrzymania się jej nadwyżki.

Po trzecie, oczekiwany duży wzrost popytu na ropę naftową w przyszłym roku ma być odbiciem po jeszcze większym spadku popytu w bieżącym roku. OPEC szacuje, że w 2020 r. spadek globalnego popytu na ropę ma sięgnąć 8,95 mln baryłek dziennie, co oznacza, że w 2021 roku światowy popyt na ropę nadal będzie niższy niż w 2019 roku.

(958x639)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE