ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dąbrowski: bez radykalnych decyzji w energetyce i górnictwie PGE grozi upadek
16.07.2020r. 06:02

- Nie kierujemy się żadną zieloną ideologią, do transformacji zmusza nas czysta ekonomia. Aby firma przetrwała, umacniała swoją pozycję i się rozwijała oraz jednocześnie by była dalej polska, na czym nam zależy, musimy się zmieniać - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawą" prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Dąbrowski zwrócił uwagę, że alternatywą do tych działań jest wzrastający import energii i sytuacja, w której dostawcy zewnętrzni będą mogli dyktować za nią dowolną cenę.

- Problemów do rozwiązania jest teraz wiele. Trzeba podjąć radykalne decyzje, stworzyć plan w uzgodnieniu ze stroną społeczną, co dotyczy i górnictwa, i energetyki. Nie możemy już udawać, że nie widzimy problemu, bo jeśli nic nie zrobimy, to za półtora roku, za dwa lata doprowadzimy spółkę do upadłości, i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Wszystkie wskaźniki nam polecą, będziemy w sytuacji, że banki przyjdą i powiedzą, że musimy spłacić całe zadłużenie - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawą" Wojciech Dąbrowski.

Prezes PGE zauważył, z uwagi na swoją specyfikę Polska musi wypracować własny model transformacji energetycznej, uwzględniający koszty społeczne zmian. Poza zmianą technologii i budową nowych źródeł transformacja będzie dotyczyła według niego przede wszystkim ludzi i pociągnie za sobą znaczne koszty.

Odnosząc się do konieczności transformacji górnictwa Wojciech Dąbrowski wskazał na potrzebę programów wsparcia dla rejonu Bełchatowa i Turowa obejmujących przede wszystkim programy osłonowe dla pracowników i koncepcje funkcjonowania tych regionów.

Prezes powiedział, że PGE chce koncentrować się na budowie morskich farm wiatrowych.

"W pierwszym etapie chcemy uruchomić 2,5 GW na morzu - zakładamy, że w 2026 r. Uzupełnieniem będzie fotowoltaika" - powiedział Dąbrowski.
"Pierwsza faza farm wiatrowych na morzu to jest kwota kilkunastu miliardów złotych. Chcielibyśmy to robić w formule project finance wraz z partnerem, który by dawał nie tylko know-how, ale partycypował finansowo. A więc wydatki przed nami są ogromne, a sytuacja energetyki jest dzisiaj trudna z uwagi na bardzo wysokie ceny CO2" - dodał.

Prezes poinformował, że koszt uprawnień do emisji CO2 w PGE w 2020 r. wyniesie ok. 6 mld zł i ocenił, że wydatek 60-80 mld zł na elektrownię jądrową jest ponad możliwości grupy.

"Obciążenia i wyzwania dla nas są ogromne, dlatego nie jesteśmy w stanie finansować tej elektrowni. Wydaje się, że zrobiliśmy dużo dla tego projektu i mamy zamiar doprowadzić go do uzyskania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej, ale może nawet wcześniej ten projekt uda się z naszej grupy wydzielić. Widzimy swoją rolę tylko w przygotowaniu tej inwestycji" - dodał Dąbrowski.

Zdaniem prezesa, decyzję, gdzie w Polsce powstanie elektrownia jądrowa, powinniśmy poznać jesienią przyszłego roku.

Prezes pytany o możliwość przejęcia całych grup, jak Tauron, czy Enea, odpowiedział, że PGE nie prowadzi w tej chwili takich prac.

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: khr 16.07.2020r. 07:57
Unijne opłaty za emisje CO2 to czysta ekonomia?
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 24-07-2020r. 09:42 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetycy nowej ery XXI w 16.07.2020r. 08:25
Nareszcie twarda ekonomia i realia otoczenia prawno-gospodarczego w UE i na świecie docierają do zarządzających... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: analityk 16.07.2020r. 09:04
Ważna, głęboka, ale także odważna wypowiedź szefa PGE. Nikt z managerów firm kontrolowanych przez państwo przez... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: no nie? 16.07.2020r. 19:56
Winni menagerowie z epoki HB oraz związki które wszystko blokowali - podziękujcie im...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Myślący Polacy 16.07.2020r. 22:26
W pełni popieramy takich ekspertów co jasno mówią i wskazują drogę załatwienia problemów. Cel: 1) Sensowne i stabilne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 17-07-2020r. 07:54 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 03.08.2020r. 11:35
co to jest wobec kampanii wrześniowej i Powstania Warszawskiego?
chindie tę wojnę wygrały
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE