ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Bociany zagościły w domach w całej Polsce
17.07.2020r. 11:53

Choć bociany przyleciały do nas już w marcu, to do domów, przedszkoli i szkół w całym kraju zagościły na dobre w czerwcu tego roku. Wszystko dzięki książeczce "Lecą boćki" i konkursowi ogłoszonemu przez fundację ProNatura oraz Grupę Energa.

Bociany są wyjątkowo lubiane. Te ptaki to symbol polskiej przyrody, nieodzowny element sielskiego wiejskiego krajobrazu, a także bohaterowie wielu wierszy i bajek dla dzieci. Niestety z roku na rok ich liczebność spada.

- Dane z ostatnich lat wskazują na coraz gorszą kondycję boćków w Polsce. Zmiany w rolnictwie powodują, że kurczą się naturalne żerowiska, dodatkowo brak pokarmu wzmagają od kilku lat powtarzające się susze - mówi Tomasz Królak, ornitolog i pracownik Energi Operatora.

Pomagać bocianom od lat stara się Grupa Energa, która zabezpiecza tysiące gniazd, montując na słupach energetycznych specjalne platformy. Energa współpracuje też z przyrodnikami, a także dba o edukację, zwłaszcza najmłodszych. Aby przybliżyć dzieciom fascynujący świat bocianów, z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, postanowiono zorganizować dla nich konkurs. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, dzieci i rodziców.

(622x480)Praca Macieja lat 5 z Mławy.jpgPraca 5-letniego Macieja z Mławy

Edukacja przez zabawę

Do ponad 20 tys. szkół i przedszkoli w całej Polsce trafiła książeczka „Lecą boćki"w formie elektronicznej wraz z materiałami dydaktycznymi. Wydawnictwo w przystępny i atrakcyjny sposób opisuje jak wygląda bociani rok, jakie są zwyczaje tych ptaków, przybliża wiele ciekawostek oraz garść sposobów, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo tych wyjątkowych ptaków.

Dla wszystkich chętnych dzieci, chcących przedstawić swoją artystyczną interpretację książeczki, ogłoszono też konkurs. Zadaniem najmłodszych było przygotowanie piosenki, wierszyka, pracy plastycznej, zdjęcia czy np. przedstawienia, które nawiązywało do bocianiej historii. Zabawa właśnie została zakończona.

- Z dużym wzruszeniem słuchałem, czytałem i oglądałem opublikowane prace konkursowe. Zaangażowanie dzieci, rodziców i opiekunów przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz przekonałem się, że bocian to jeden z najważniejszych symboli w naszym kraju i że jego ochrona ma wielki sens zarówno edukacyjny jak i społeczny - powiedział Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji ProNatura, autor książeczki "Lecą boćki" i przewodniczący jury konkursu. - Ten konkurs pokazał mi, ile jest miejsca w edukacji przyrodniczej dzieci do zagospodarowania, ile gatunków i siedlisk czeka jeszcze na merytoryczne opowieści i wzbudzenie wrażliwości w przyszłych pokoleniach. Z drugiej strony widać jak duże są potrzeby w placówkach oświatowych na uczestniczenie w akcjach edukacyjnych. Dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i szerzenie wiedzy o bocianach - dodał.

(469x480)Tak przebrały się dzieci ze Żłobka i Przedszkola Bambino w Grudziądzu

Na wyzwanie odpowiedziały 73 placówki oświatowe z całej Polski oraz dziesiątki rodzin. W wykonywanie konkursowych prac zaangażowanych było około 1 tys. dzieci. Łączna długość przesłanych filmów z recytacjami, scenkami dramatycznymi, przedstawieniami i odśpiewanymi piosenkami przekroczyła aż 300 minut. Samych prac przestrzennych było ponad 70, a prawie 100 dzieci przebrało się za bociany przyprawiając sobie bocianie atrybuty jak dzioby, skrzydła i czerwone nogi.

Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wyłoniło zwycięzców - autorów najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Zostaną oni nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki "Lecą boćki".
Wśród zwycięzców znajdują się m.in. mieszkańcy Bisztynka, Bochni, Chojnic, Gietrzwałdu, Kielc, Krakowa, Kopytowa, Leśnicy, Przasnysza, Sandomierza, Świdnicy, Tczewa i Wielopola.

Lista laureatów znajduje się na stronie bociany.pl. Dokonania młodych artystów można odnaleźć w mediach społecznościowych wpisując hasztagi #BocianyPL i #Energa.
Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE