ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Agencja Energii Jądrowej: odbudowa gospodarki po wirusie to doskonała okazja do tworzenia miejsc pracy w sektorze jądrowym
22.07.2020r. 10:44

Projekty dotyczące energii jądrowej powinny zostać uwzględnione w planach odbudowy po COVID-19, ponieważ zapewniają dużą liczbę miejsc pracy, które pomagają ożywić gospodarkę, stwierdza Agencja Energii Jądrowej (NEA) OECD w swoim niedawno opublikowanym dokumencie politycznym.

"Ożywienie gospodarcze po COVID-19 to doskonała okazja do tworzenia miejsc pracy i rozwoju gospodarczego, przy jednoczesnym kontynuowaniu postępu w transformacji energetycznej", stwierdza NEA w swoim dokumencie politycznym (Policy Brief) zatytułowanym Creating high-value jobs in the post-COVID-19 recovery with nuclear energy projects.

Inwestowanie w energię jądrową tworzy dużą liczbę miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji, przyspiesza przejście na gospodarkę niskoemisyjną i zwiększa odporność energetyczną. Te miejsca pracy zapewniają również "zalew inwestycji" w gospodarkę lokalną i regionalną.

"Ponieważ społeczeństwa i gospodarki na świecie nadal odczuwają skutki kryzysu COVID-19, kluczowe znaczenie ma rozpoczęcie planowania w celu ożywienia po pandemii" - stwierdza Policy Brief. "Ponieważ większość rządów OECD dąży do naprawy gospodarczej, która zachowa ambicję w zakresie planów transformacji energetycznej po przystępnej cenie, wszelkie plany naprawy gospodarczej po pandemii i związane z nimi inwestycje muszą być zgodne z długoterminowymi celami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi - zarówno Porozumieniem Paryskim, jak i Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDG) ONZ. Wraz z rosnącym bezrobociem w następstwie pandemii, kwestia, jak zapewnić społecznie sprawiedliwą i przystępną cenowo redukcję emisji, przy jednoczesnym zachowaniu i rozwijaniu wysokiej jakości miejsc pracy, musi znajdować się w centrum wszystkich planów odbudowy".

Rozpoczynając dyskusję podczas seminarium internetowego, dyrektor generalny NEA, William Magwood, powiedział: "Przed nami okazja do opracowania nowoczesnej, odpornej infrastruktury o zerowej emisji dwutlenku węgla, a to może zająć trochę czasu. Oznacza to również inwestycje w energię jądrową. Chociaż nie dadzą one zwrotu nakładów i miejsc pracy w ciągu miesiąca, ale na przestrzeni lat dają bardzo realistyczne podejście do gospodarki zeroemisyjnej. To wymaga czasu, wymaga analizy, ale myślę, że kiedy kraje zbadają możliwości wynikające z budowy energetyki jądrowej, będą bardzo zainteresowane tą opcją".

Magwood zwrócił uwagę, że miejsca pracy powstałe podczas budowy elektrowni jądrowej mogą istnieć do sześciu lat, a gdy elektrownia działa, są to bardzo wysoko płatne, zaawansowane technologicznie miejsca pracy trwające nawet 80 lat.

Sama Bilbao y Leon, szef działu rozwoju technologii jądrowej i ekonomii NEA, powiedział, że decydenci polityczni muszą promować inwestycje w projekty jądrowe, które pobudzają długoterminowy, zrównoważony rozwój gospodarczy. Powinni brać pod uwagę nie tylko liczbę miejsc pracy, które zostaną utworzone, ale także ich jakość, czas trwania i lokalizację.

"Z jednej strony chcemy osiągnąć nasze długoterminowe cele gospodarcze, społeczne i środowiskowe, ale chcemy również zrobić to w taki sposób, aby nadal realizować nasze ambicje uzyskania planów przystępnej transformacji energetycznej; innymi słowy, aby osiągnąć redukcję emisji, którą większość krajów na świecie postawiła sobie za cel zgodnie z Porozumieniem Paryskim, a także celami zrównoważonego rozwoju ONZ".
"W miarę jak kraje zmniejszają docelowy poziom emisji, utrzymanie bezpiecznych dostaw energii staje się coraz bardziej kosztowne" - powiedziała Agneta Rising, dyrektor generalna World Nuclear Association. "Jednak poprzez włączenie do bilansu niektórych dyspozycyjnych niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej, koszty te można znacznie obniżyć. Energia jądrowa wyróżnia się spośród nich dojrzałością techniczną, elastycznością, skalowalnością i możliwością wykorzystania do szeregu zastosowań niezwiązanych z energetyką".

Przemysł jądrowy wzywa rządy na całym świecie do "należytego uwzględnienia energii jądrowej i jej społeczno-ekonomicznych, środowiskowych i zdrowotnych korzyści w każdym planie transformacji energetycznej" - dodała.

Anton Dedusenko, wiceprezes Rusatom Energy International JSC (REIN JSC), przedstawił dane dotyczące zatrudnienia na projektach budowlanych w Turcji i Finlandii. Zauważył, że na placu budowy EJ Akkuyu w Turcji zatrudnionych jest obecnie 6000 pracowników, z których około 80% to obywatele Turcji.

"Spodziewamy się, że personel budowlany przekroczy 16000 osób, w tym 11000 wykwalifikowanych pracowników w szczytowym okresie budowy, a większość z nich to obywatele Turcji" - powiedział. "Na etapie operacyjnym spodziewamy się zaangażowania co najmniej 700 wysoko wykwalifikowanych tureckich ekspertów i w celu ich przygotowania uruchomiliśmy od 2011 roku program szkoleń dla tureckiego personelu w kluczowych rosyjskich instytucjach".

W elektrowni Hanhikivi w Finlandii na etapie budowy będzie zatrudnionych około 20000 pracowników i specjalistów, a fińskie firmy wykonają około 80% prac przygotowawczych. Oczekuje się, że w szczycie budowy na miejscu będzie pracować łącznie 4000 pracowników. Dedusenko zaznaczył, że w ciągu 60 lat istnienia elektrownia składająca się z dwóch bloków WWER-1200 zwiększy dochód narodowy o 40-60 mld dolarów.

Nie tylko nowo wybudowane projekty jądrowe mogą zapewnić miejsca pracy i pobudzić gospodarkę, ale także projekty mające na celu przedłużenie pracy istniejących reaktorów. Robin Manley, wiceprezes ds. nadzoru jądrowego i relacji z interesariuszami w Ontario Power Generation, zauważył, że projekt firmy dotyczący modernizacji zakładu w Darlington ma kosztować 12,8 miliarda CAD i stworzyć 14000 miejsc pracy. Oczekuje się, że w dłuższej perspektywie wpłynie to na wzrost gospodarki Ontario o 90 miliardów CAD.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Franek 24.07.2020r. 10:07
Rząd wspiera Prezesa PAA w zakresie rozbudowy sieci stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, co wzmocni... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE