ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowy prezes Taurona zapowiada przyspieszenie "zielonego zwrotu"
23.07.2020r. 14:31

Tauron chce przyspieszyć tzw. zielony zwrot, czyli transformację energetyczną w kierunku odnawialnych źródeł energii - zapowiedział nowy prezes spółki Wojciech Ignacok, kierujący firmą od połowy lipca. Zapowiedział przegląd pod tym kątem projektów, w które obecnie zaangażowany jest Tauron.

"Będziemy stawiali na odnawialne źródła energii. Podążamy w kierunku zielonej energii, to jest przyszłość (...). Musimy dokonać zmiany w całym polskim sektorze energetycznym" - mówił prezes w rozmowie na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Zapowiedział przegląd projektów, w które zaangażowany jest Tauron - po to, by - jak wyjaśniał - jak największy strumień finansowy popłynął na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii.

Prezes Taurona ocenił, że kluczowym aspektem będzie zapewnienie odpowiednich warunków finansowania potencjalnych inwestycji. "Mamy już wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania" - przypomniał Ignacok.

Zgodnie z zawartym w tym roku porozumieniem między Tauronem a PFR, kolejne inwestycje Grupy w odnawialne źródła energii będą mogły uzyskać finansowanie w kwocie co najmniej 50 mln zł na każde takie przedsięwzięcie.

Ogłoszony przed rokiem tzw. zielony zwrot Taurona, którego źródła wytwórcze oparte są dziś głównie na węglu kamiennym, zakłada zwiększenie do blisko dwóch trzecich udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym do 2030 roku.
Tylko do 2025 r. zaplanowane zostały inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Odnosząc się do informacji o rozważanej przez rząd fuzji spółek energetycznych (mowa o potencjalnym połączeniu PGE, Taurona i Enei oraz przekazaniu elektrowni węglowych do specjalnej agencji - PAP), Ignacok ocenił, że w wielu państwach Unii Europejskiej procesy konsolidacyjne już zaszły.

"W tej chwili mamy w przestrzeni publicznej bardzo dużo informacji na temat strukturalnych zmian w naszym sektorze energetycznym. Poczekajmy na przedstawienie konkretnych planów dla energetyki" - powiedział prezes Taurona.

Kierujący Tauronem od połowy lipca Wojciech Ignacok to menadżer branży energetycznej i ciepłowniczej z wieloletnim doświadczeniem. Od 2016 r. kierował zarządem spółki PEC Geotermia Podhalańska, prowadzącej działalność w zakresie wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła pochodzącego ze źródeł geotermalnych oraz produkcji prądu w kogeneracji.

Dodaj nowy Komentarze ( 11 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: antymonopol 24.07.2020r. 10:05
Właściwy kierunek transformacji energetyki na OZE ale Tauron powinien szybko pozbyć się nierentownych kopalń.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fun 27.07.2020r. 14:26
Koncepcja pozbywania się jest doskonała. Namów Shella aby pozbył się ropy, gazu i stacji benzynowych. To nienowoczesne i nie jest trendy. I niech zajmą się wodorem, magazynami energii (chociaż może nie to już nienowoczesne).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE